Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çukurova'nın 4000 yıllık tarihi gün ışığına çıkıyor

Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü ile Ankara Dil Tarih Kurumu'nun ortaklaşa organize ettiği 'Adana ili ve çevresi arkeolojik müze araştırmaları' çalışm

Akşam Gazetesi/25.09.2002ukurova Üniversitesi Rektörlüğü ile Ankara Dil Tarih Kurumu'nun ortaklaşa organize ettiği 'Adana ili ve çevresi arkeolojik müze araştırmaları' çalışmalarının ilk ayağı tamamlandı.

Yapılan çalışmalar sırasında bölgede 4 bin yıllık olduğu belirlenen yerleşim birimi ortaya çıkarıldı. Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü, 5 yıl sürecek çalışmaların ilkini Tufanbeyli ilçesinde gerçekleştirdi. Ağustos ayından bu yana 12 kişilik bir ekip tarafından yapılan kazı ve incelemelerde bu ilçe çevresinde Taşdevri'nden Ortaçağ'a kadar 200'e yakın yerleşim birimi ile mezar ortaya çıkartıldı.

Ç.Ü. Arkeoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Serdar Girginer, yaptıkları çalışmaların sonuçlarını önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklayacaklarını belirtti. Girginer, 'Halen topladığımız parçaları ve elde ettiğimiz bulguları inceliyoruz. Çukurova bölgesi arkeolojik açıdan oldukça zengin. Tufanbeyli ilçesindeki çalışmalarımızda bize desteklerini esirgemeyen Belediye Başkanı Mustafa Bulun'a ekibim adına teşekkür ediyorum' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cukurovanin-4000-yillik-tarihi-gun-isigina-cikiyor_1866.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!