Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cumalıkızık'taki Tarihi Yapılar Restore Ediliyor

Yıldırım Belediyesi gerçekleştirdiği restorasyon çalışmalarıyla, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Osmanlı’nın kırsal mimarisinin eşsiz örneklerinden 700 yıllık Cumalıkızık’a da sahip çıkıyor.

yapi.com.tr
Cumalıkızık'taki Tarihi Yapılar Restore Ediliyor

Bursa Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından onaylanan 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı ile birlikte tarihi köydeki restorasyon çalışmaları tamamlanırken, Tarihi Cumalıkızık Hamamı ve 3. bölgedeki yapılar, Yıldırım Belediyesi ve Bursa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nın iş birliğinde aslına uygun olarak tarihi dokuya zarar verilmeden yeniden hayata geçirildi. Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre; Yıldırım’da yerli ve yabancı turistlerin önemli uğrak noktalarından olan Cumalıkızık, ilçede Emirsultan Külliyesi, Yeşil Türbe ve cami, Yıldırım Beyazıt Külliyesi gibi tarihi miraslardan biri olarak Yıldırım Belediyesi’nin yaptığı önemli çalışmalarla gelecek nesillere aktarılıyor.

"Bir masal kahramanı"
Cumalıkızık’taki tarihi mirasa sahip çıkarak bu önemli turizm merkezini aslına uygun olarak yaşattıklarını söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Osmanlı kırsal ve sivil mimarisinin ilk örneklerinden olan Cumalıkızık’ta gerçekleştirdiğimiz restorasyon çalışmalarıyla bu önemli mirası ayağa kaldırdık. 2014 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Cumalıkızık, Yıldırım’ın dünyaya açılan penceresi, yalnızca Bursa veya Türkiye’nin değil, dünyanın ortak değeridir. Yıldırım’ı dünyaya tanıtan, tarihe ayna tutan bu eşsiz mirasımızı, gözettiği tarihi değerin bilinciyle gelecek nesillere taşımaya gayret gösterdik. Cumalıkızık, kentlerin, gökdelenlerin ve otobanların hüküm sürdüğü bu çağda kadim bir masal kahramanı gibi; ahşap evleri ve taş sokaklarıyla huzurun mesken edindiği nadide bir köyümüzdür. Cumalıkızık’ın ihya edilmesi ve bundan sonra da yüzyıllar boyunca dimdik ayakta durması için çalışmalar gerçekleştirdik. Kadim medeniyetimizden devraldığımız bu mirası gelecek nesillere ulaştıracak olmanın gururunu taşıyoruz” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cumalikiziktaki-tarihi-yapilar-restore-ediliyor_170408.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!