Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Cumhurbaşkanı'ndan TANAP ile İlgili Çok Önemli Açıklama

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesinde çalışmaların öngörülen planlamaya uygun şekilde ilerlediğini ve belirlenen süreden önce tamamlanması için çalıştıklarını söyledi.

yapi.com.tr
Cumhurbaşkanı'ndan TANAP ile İlgili Çok Önemli Açıklama

5. Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı için Ankara'ya gelen Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, toplantıda enerji, ulaştırma, savunma ve askeri işbirliği ile ikili ticaret konularını ele aldıklarını söyledi.

Azerbaycan ile Türkiye'nin geliştirdiği en önemli projenin TANAP projesi olduğunu ifade eden Erdoğan, "TANAP'ta çalışmalar öngörülen planlamaya uygun şekilde hızla ilerliyor. Projenin planlanan süreden önce tamamlanması için çalışıyoruz. Güney gaz koridoru konusunda da tüm paydaşlarla koordinasyon halindeyiz" dedi.

Avrupa'nın Rusya'ya bağımlılığını azaltması, Türkiye'nin her yıl hızla artan doğalgaz talebinin karşılanması açısından kritik öneme sahip olan ve Azeri Şah Deniz sahasındaki gazı Avrupa'ya taşıyacak 10 milyar dolarlık TANAP'ın temeli Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan cumhurbaşkanlarının katıldığı törenle 17 Mart 2015'te Kars'ta atılmıştı.

İki ülkenin ticari ilişkilerinin düşen petrol fiyatları ve küresel gelişmeler nedeniyle 2015'te ivme kaybettiğini belirten Erdoğan bu ilişkileri geliştirmek istediklerini ifade ederken, bugünkü toplantıda savunma sanayide "somut bazı adımlar atılmasını" kararlaştırdıklarını söyledi ancak detay vermedi.

Erdoğan aslında Bakü'de yapılması öngörülen toplantının Ankara saldırısı nedeniyle Aliyev'in önerisi ile Ankara'da yapılması nedeniyle Aliyev'e gösterdikleri dayanışma için teşekkür de Aliyev de konuşmasında Ankara'daki saldırıyı kınadığını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cumhurbaskanindan-tanap-ile-ilgili-cok-onemli-aciklama_143662.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!