Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Cumhurbaşkanı'nın Onayladığı Projeyi Cumhur İttifakı Engelledi

Cumhurbaşkanlığı 2023 yılı Yatırım Programı’nda da yer alan Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi kapasite artırma projesi için kredi talebi ABB Meclisi’nde AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

yapi.com.tr
Cumhurbaşkanı'nın Onayladığı Projeyi Cumhur İttifakı Engelledi (Fotoğraf: ABB)

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin başkentteki en büyük atıksu arıtma tesisi olan Tatlar'ın kapasitesini arttırmak için yurt dışından bulduğu krediye AK Parti ve MHP'li meclis üyeleri onay vermiyor.

Sözcü'den İsmail Saymaz'ın haberine göre; Cumhurbaşkanlığı 2023 yılı Yatırım Programı'nda yer almasına rağmen kredinin kabulü iki aydır öteleniyor. Kredinin geri çekilmesi veya gecikmesi halinde maliyeti artabilir. Tesiste kapasite yetersizliğinden ötürü arıtılamayan atıksu Ankara çayına karışıyor, buradan Sakarya nehrine bağlanarak, İstanbul'un suyunu etkiliyor.

Tesis 1998'da faaliyete geçirildi, tüm arıtma ünitelerinin 2010'da açılacağı planlandı. Ancak açılamadı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2016'da denetim yaptı ve “Kapasitesi yetersiz. Atıksu Ankara Çayı'na karışıyor” diye tutanak tuttu. Bir yıl sonra da para cezası kesti.

ODTÜ ve Türkiye Su Enstitüsü'nün raporlarında, sağlığı tehdit ettiği gerekçesiyle yatırımın gerekli olduğu kaydediliyor.

ABB'nin iyileştirme projesi Cumhurbaşkanlığı 2023 yılı Yatırım Programı'na alındı. ABB uygun koşulda dış kaynaklı kredi buldu. Ancak kredi talebi ABB Meclisi'nde AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. Mansur Yavaş, reddi veto etti. Şimdi kredinin talebinin kabulü  iki aydır öteleniyor. Bu arada, kredi kullanılamadığı için proje durduruldu. Finanse etmeyi kabul eden Uluslararası Finans Kurumu ve Fransız Kalkınma Ajansı tarafından ASKİ'ye yazılan yazıda, sürecin uzaması durumunda kredinin başka işlerde kullanılacağı belirtildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cumhurbaskaninin-onayladigi-projeyi-cumhur-ittifaki-engelledi_199607.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!