Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cumhuriyet Ankara, Bir Yıl Önce Uyarmıştı...

Başkentin simge alanlarından Kuğulu Park’ın Atatürk Bulvarı’na bakan kısmındaki 8 kavak ağacından 4 tanesi tamamen kurudu. Geri kalan 4 kavak ağacında da kuruma belirtileri gözlenirken, Cinnah Caddesi boyunca uzanan yaklaşık 240 çınardan 14 tanesinin de tamamen kuruması dikkat çekti.

Cumhuriyet ANKARA
Cumhuriyet Ankara, Bir Yıl Önce Uyarmıştı...

Başkentin simge alanlarından Kuğulu Park’ın Atatürk Bulvarı’na bakan kısmındaki 8 kavak ağacından 4 tanesi tamamen kurudu. Geri kalan 4 kavak ağacında da kuruma belirtileri gözlenirken, Cinnah Caddesi boyunca uzanan yaklaşık 240 çınardan 14 tanesinin de tamamen kuruması dikkat çekti. Kavaklıdere Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği’nden (Kavaklıderem) alınan bilgiye göre, birinci derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altında alınan Kuğulu Park’ın geçmişi 1967 yılına kadar uzanıyor. Dönemin Ankara Anakent Belediye Başkanı Halil Sezai Erkut tarafından parka dönüştürülen alan, 1975 yılında Anakent Belediye Başkanı mimar Vedat Dalokay tarafından çizilen proje ile yeniden düzenlenerek bugünkü şeklini aldı. Park, o yıllarda, “Kavaklıdere Parkı” olarak tanımlanırken, Vedat Dalokay’ın kişisel dostu Viyana Belediye Başkanı tarafından armağan olarak gönderilen 11 kuğunun gelmesiyle, “Kuğulu Park” adını aldı. 90’lı yıllara gelindiğinde park bakımsız, ilgisiz ve gelişigüzel kullanılan bir mekân haline dönüşünce 1996’da kurulan Kavaklıderem Derneği ile dönemin Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen parkın iyileştirilmesi yönünde ortak çalışmalar başlattı. 1997’den başlayarak her yıl Dünya Çevre Günü, “Kavaklıderem Bahar Şenliği” adıyla Kuğulu Park’ta kutlanmaya başlandı. Geceleri rahatça gezilen, gündüzleri çocuk bahçesinde çocukların oynadığı, insanların rahatça dinlendiği Kuğulu Park, Ankara’da bir simge haline gelirken; çocuk, genç, yaşlı her gruptan kentliler için, buluşma, dinlenme alanı oldu.

Dönüm noktası

2006 yılına gelindiğinde ise Melih Gökçek yönetimindeki Ankara Anakent Belediyesi’nin Atatürk Bulvarı üzerindeki Kuğulu Kavşağı’na yapmayı düşündüğü altgeçitler tartışmalara neden oldu. Belediye, altgeçit için önce Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvurdu. Kurul da bu başvuruyu değerlendirerek belediyenin talebini kabul etti ve parkın, Atatürk Bulvarı’na bakan bölümünde, “tecavüzün minimum müdahale gerektirecek şekilde refüj ve yolun düzenlenmesine” izin verdi. Belediye inşaat çalışmaları kapsamında bulvar üzerinde birçok ağacı da kesti. Meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve yurttaşlar ise bölgeye altgeçit yapılmasına karşı çıkarak tepki gösterdi. Ancak belediye tüm itirazlara karşın altgeçidi 2007 yılı Mart ayında kullanıma açtı.

Cumhuriyet Ankara, 22 Ağustos 2008’de “Altgeçit Kuğulu kavaklarını kurutuyor” başlığıyla Kuğulu Park’ının bulvara bakan bölümde iki kavak ağacının kuruduğunu duyurdu. Aradan bir yıl geçti ve parkın bulvara bakan noktasındaki 8 kavak ağacından 2 tanesinin daha kuruması ile toplam kuruyan kavak sayısı 4’e ulaştı. Kalan 4 kavağın da yarıya yakının kuruğu gözleniyor. Kesilen bir kavak ağacından ise geriye sadece kurumuş kökü kaldı.

Çınarlar da kuruyor

Öte yandan Kuğulu’daki benzer tablo Cinnah Caddesi üzerindeki çınar ağaçlarında da yaşanıyor. Cadde üzerinde sağlı sollu yaklaşık 240 çınar ağacından 14’ünün de tamamen kuruduğu gözlemlendi. Birçok çınarın da kurumak üzere olduğu fark ediliyor.

Kuğulu’da 2006 yılında çekilen fotoğraflarda kavakların hiçbirisinin kurumadığı ve gür bir şekilde durduğunun görülmesi akıllara altgeçitleri getirdi. 2006 yılındaki durum ile 2008 ve bugünkü durum fotoğraflarla karşılaştırıldığında kavakların neden kuruduğuna ilişkin ipuçları veriyor.

Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği Üyesi Ahmet Demirtaş da kavakların kurumasının iki nedeni olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Kurumanın ilki altgeçit çalışmaları sırasında kavakların batıya bakan köklerinin kesilmesi ya da zarar görmesi nedeniyle oldu. Diğer bir nedeni de altgeçit çalışmaları sırasında 5-6 metre derine inildi. Kavaklıdere Vadisi, biliyorsunuz yukarıda Botanik Parkı’ndan gelen bir dere ile aynı zamanda Seğmenler Parkı’ndan gelen derelerin birleşmesi ile oluşuyor. O bölgeden bunların taban suları geçiyor. Kavaklar da o taban suyunu çok seven ağaç türlerinden. Aynı zamanda tuza karşı ise hassaslar. Geçit çalışmalarında o taban suları kesildi ve kavaklara ulaşmaları engellendi. Şu anda toprakta ne kadar su varsa ağaçlar onunla yetiniyor. Ama bir süre sonra taban suyu kesildiği ya da başka yöne kaydığı için bu ağaçlar kuruyacaklar. Kavaklar, yavaş yavaş kuruyacak.”

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/cumhuriyet-ankara-bir-yil-once-uyarmisti-_70733.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!