Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cumhuriyet Tarihinin En Pahalı Evi

Yeniköy'teki tarihi Erbilgin Yalısı satılıyor. Biçilen fiyat inanılmaz bir rekor: Tam 100 milyon dolar! 3 yabancı firma ve 1 Arap şeyhinin talip olduğu yalı bu fiyata satılırsa, en pahalı gayrimenkul olacak.

Vatan Gazetesi
Cumhuriyet Tarihinin En Pahalı Evi

olmabahçe'den sonra Boğaz'daki en büyük yalılardan biri olan Erbilgin Yalısı 100 milyon dolar fiyatla satışa çıkarıldı. Şu anda iki tane yabancı firma, bir Arap şeyhi ve bir yabancı banka talip.

Görüşmelerin sürdüğünü ve fiyat konusunda anlaştıkları takdirde yalının her an satılabileceğini belirten Müfit Erbilgin, 100 milyon doların altında bir fiyata yalıyı kesinlikle vermeyeceğini söyledi. Yalının değerinin 60 milyon dolar olarak belirlenmesiyle ilgili ne düşündüğünü sorduğumuz Erbilgin, "Ancak Boğaz'daki gecekondular 60 milyon dolar eder. Bu, Boğaz'ın en büyük yalılarından biri. Bence 100 milyon dolar eder. Sabancı ailesi de yalı için bana 90 milyon dolar önerdi, kabul etmedim" dedi.

10 yılda yenilendi
Dört katlı, toplam 3 bin metrekarelik alanı bulunan ve 64 odalı yalı; 20 seneden beri Erg İnşaat'ın sahibi Müfit Erbilgin'e ait. 1985 yılında Mısırlı sahiplerinden yalıyı satın alan Erbilgin ailesi, yaklaşık 10 yıl süren restorasyonun ardından yalıyı eski haline getirdi.

Şu anda Ankara'da yaşayan Erbilgin ailesi yalıyı yılın belli zamanlarında ve özellikle tatillerde kullanıyordu. Son zamanlarda yakın dostlarına artık yaşlandığını ve yalının bakımının zor gelmeye başladığını söyleyen Erbilgin, 20 yıldır sahibi olduğu tarihi yalıyı satışa çıkardı.

İlk sahibi sarraf Varki Vartaks'tı
1880'lerde yaptırılan Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı'nın ilk sahibi dönemin ünlü sarraflarından Varki Vartaks'tı. Vartaks ölünce 1887'de yalıyı Teşkilat - ı Umumiye Nazırı Ahmet Münir Paşa aldı. 1911'de 2. Abdülhamit tarafından oğlu Şehzade Burhanettin'e satın alındı. Şehzade'nin boşandığı eşi Aliye Hanım, daha sonra 10 yıl daha yalıda oturdu. Osmanlılar göçünce 1923'te Mısırlı Ahmet İhsan Bey'e geçen yalı, 'Mısırlılar Yalısı' olarak da bilinir. 1946'da Ahmet İhsan Bey'in çocuklarına miras kalan yalıyı 1985'te Erbilginler 500 milyon liraya aldı.

3 bin metrekarelik saray yavrusu
Ahşap karkas yalı, bodrumla birlikte dört katlı inşa edilmiş. Yalının deniz cephesinin iki yanında ikinci katlardan dışarı taşan çıkıntılı cumbalar bulunuyor. Yalının duvarlarında, yapıldığı dönemden günümüze ulaşan Rokoko üslubu işlemeler var. Misafirhanesi ile birlikte toplam 64 odası olan yalının alanı yaklaşık 3 bin metrekareye ulaşıyor, ayrıca bir yüzme havuzu ve bir Türk hamamı da bulunuyor. Denize 60 metre rıhtımı olan yalı, Kıbrıslı Yalısı'ndan sonra Boğaziçi'nin en uzun rıhtıma sahip yalısı.

ERG, enerji projelerine imza atıyor
1970'te kurulan Erg İnşaat'ın sahibi ve kurucusu Müfit Erbilgin. Şu anda ise şirketin başkanı Müfit Erbilgin'in kardeşi Vural Erbilgin. Merkezi Ankara Çankaya'da olan şirket planlama, proje, imalat, inşaat ve montaj konularında faaliyet gösteriyor. Erg İnşaat,e Sivas Kangal Termik Santralı Kömür Hazırlama ve Kül Atma sistemlerinin yapımını tamamladı. Şu anda Çoruh Nehri üzerinde Türkiye'nin en yüksek ve dünyanın üçüncü yüksek barajı olan Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali'ni inşa ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cumhuriyet-tarihinin-en-pahali-evi_53087.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!