Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cumhuriyetin İlk Devlet Konservatuvarı Müze Oluyor

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile 1924 yılında, Cebeci’de kurulan Cumhuriyetin ilk Müzik Öğretmen Okulu (Musiki Muallim Mektebi), Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimiyle Çağdaş Sahne Sanatları Müzesi ve Kültür Merkezi olacak. Böylece 1985 yılına değin, dünyaca ünlü birçok sanatçının yetiştirildiği

Cumhuriyet Ankara
3 Cumhuriyetin İlk Devlet Konservatuvarı Müze Oluyor

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile 1924 yılında, Cebeci’de kurulan Cumhuriyetin ilk Müzik Öğretmen Okulu (Musiki Muallim Mektebi), Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimiyle Çağdaş Sahne Sanatları Müzesi ve Kültür Merkezi olacak. Böylece 1985 yılına değin, dünyaca ünlü birçok sanatçının yetiştirildiği Cumhuriyetin ilk “Devlet Konservatuvarı”, yıllar sonra yeniden sanat kurumu olarak işlev kazanacak.

Türkiye’nin ilk “Devlet Konservatuvarı” Müzik Öğretmen Okulu (Musiki Muallim Mektebi), Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile 1924 yılında Cebeci’de hizmet vermeye başlamıştı. O dönemde 3 katlı kerpiç bir bina olan okul, 1928 yılında Avusturyalı mimar Ernest Arnold Egli tarafından projelendirilmişti. Bina, 1938 yılında eklenen yeni mekânlarla genişleyerek, genç Cumhuriyetin ilk “Devlet Konservatuvarı” olmuştu. 1985 yılına kadar geçen süre içinde binada, dünyaca ünlü birçok sanatçı yetiştirildi. 1985 yılında ise Devlet Konservatuvarı’nın yeni binasına taşınmasının ardından tarihi bina koruma altına alınmıştı. Daha sonra, Gazi Şahin’in Mamak Belediye Başkanı olduğu dönemde, binaya belediyenin hizmet birimleri taşınmıştı. Binanın şu anda da kullanım hakkı Mamak Belediyesi’nde bulunuyor. Binada, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün de bir sahnesi yer alıyor.

Haber sanatçıları sevindirdi

Tarihi bina yeniden “sanat merkezi” olarak Ankaralıların hizmetine sunulacak. Cumhuriyetin ilk Müzik Öğretmen Okulu (Musiki Muallim Mektebi), Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimiyle Çağdaş Sahne Sanatları Müzesi ve Kültür Merkezi olacak. Böylece 1985 yılına değin, dünyaca ünlü birçok sanatçının yetiştirildiği Cumhuriyetin ilk “Devlet Konservatuvarı”, yıllar sonra yeniden sanat kurumu olarak işlev kazanacak. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay binanın Çağdaş Sahne Sanatları Müzesi ve Kültür Merkezi olacağını duyurmuştu. Binanın yeniden bir sanat kurumu olarak hizmet verecek olması, kültür-sanat camiasını sevindirdi.‘Ülkedeki çoksesli müzik ilk orada yeşerdi’

Eski Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve eski Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Müdürü Hasan Hüseyin Akbulut, Cumhuriyet Ankara’ya yaptığı açıklamada, tarihi konservatuvar binasının Çağdaş Sahne Sanatları Müzesi ve Kültür Merkezi yapılmasının çok güzel bir düşünce olduğunu kaydetti. Binanın Türkiye’nin ilk konservatuvarı olduğunu ve ülkedeki çoksesli müziğin ilk orada yeşerdiğini anlatan Akbulut, daha önce de binanın sanat kurumu olarak işlev kazandırılması yolunda adımlar atıldığını ancak bu adımların bir türlü sonuca bağlanamadığını söyledi. Akbulut, “Dönemin sanat yöneticileri olarak bizler, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, CSO, binanın bir sanat kurumu olarak yeniden işlev görmesi için yetkili herkesle görüşmüştük. Hatta dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile de görüşüldü. Sözler alındı. Binanın yeniden bir sanat kurumu olarak işlev görecek olmasının çok güzel bir düşünce olduğu vurgulandı. Ancak bir türlü bu düşünce gerçekleştirilemedi” dedi. Akbulut, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın sözlerinin yerine geldiği takdirde, sanat camiasının çok mutlu olacağını kaydetti.

‘Projeler bir an önce tamamlanmalı’

Akbulut şöyle konuştu:

“Ankara’da yeni sanat mekânlarına ihtiyaç var. Cermodern gibi, eski konservatuvar binasının yeniden sanat kurumu olarak hizmet vermesi gibi, CSO’nun yarım kalan inşaatının bitirilmesi ve opera binasına yönelik projelerin yaşama geçirilmesi gibi projeler, bu kentte yeniden kültür-sanat faaliyetlerini artırması bakımından çok önemli. Ancak bu türlü mekânlar yaşama geçerse, kent canlanır, kültür merkezi olabilir. Bilindiği gibi Ankara son yıllarda çoraklaştı. Taşralaştırıldı. Ankara bir alışveriş merkezi olamaz. Çünkü Ankara bir kültür merkezi olarak inşa edildi. Opera ilk kez Ankara’da açıldı. Devlet Tiyatroları da öyle. CSO, Yüce Önder Atatürk’ün emriyle Ankara’ya getirildi. O nedenle bir alışveriş kenti olamaz Ankara. Eğer bu türlü binalar hizmete girerse, Ankara’da daha fazla uluslararası festivaller düzenlenebilir. Film festivalleri, müzik ve tiyatro festivalleri daha fazla kişiye ulaşır, daha etkin olur. Bu nedenle çok önemli adımlardır bunlar. En kısa zamanda CSO’nun yarım kalan konser salonu inşaatının tamamlanmasını, opera binası projelerinin bitirilmesini bekliyorum.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cumhuriyetin-ilk-devlet-konservatuvari-muze-oluyor_78915.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • Allah Fenerbahçe'yi korusun ve yüceltsin. YANITLA
  • Bizleri cok mutlu ettiniz. Sag olunuz var olunuz... YANITLA
  • Çok yerinde bir karar. Bir an önce açılsa da gezsek.. Darısı benzer nitelikteki diğer mekanların başına... YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!