Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cumhuriyet'in İlk Gözlemevi Yenilendi

İstanbul Üniversitesi 560. Yılı Kutlamasını yenilenen İÜ Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Binası ve Gözlem Evi’nin açılışı ile yaptı.

yapi.com.tr
Cumhuriyet'in İlk Gözlemevi Yenilendi

İstanbul Üniversitesi, İÜ Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Binası ve Gözlem Evi’ni gerekli izinleri alarak yeniledi ve 2013-2014 Akademik Yılı’na hazır hale getirdi. Gökyüzünün 360° detaylı olarak izlenebildiği Planetaryum ile evrenin büyüleyici yapısını kapı açan İÜ Gözlemevi, halka da açık olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Bölüm, yeni planetaryum ve gözlemevi ile toplum eğitiminde yıllık 10.000’in üzerinde halktan misafirine eğitim verebilecek.

Bir yıl gibi kısa bir süre de tamamlanan tarihi merkez bina iyi bir güçlendirmeden geçerek Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanlığı, İstanbul Üniversitesi Gözlemevi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü, Güneş Gözlemevi, Güneş Laboratuvarı, Astronomi Bilgi İşlem Sistem Merkezi, Astronomi Müzesi ve Gözlem Terasları’yla hizmete devam edecek hale getirildi.

Tarihi bina ile uyum içerisinde yenilenen diğer binalar ile birlikte kompleks Astronomi Bölümü haline geldi. Gece gözlemlerine olanak sağlayan yeni binada amfiler, yeni laboratuvarlar, yeni bir öğrenci uygulama gözlemevi ve planetaryum, teleskop yapım atölyesi yer alıyor.

İÜ Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile ortak bir protokol çerçevesinde bölüme ait Çanakkale’de çalışan Türkiye’nin dördüncü büyük (0.6 m çaplı) teleskobuyla entegre gözlemler yapıyor.

Cumhuriyet’in İlk Gözlem Evi 1936 Yılında Faaliyete Başladı

Beyazıt’ta İstanbul Üniversitesi bahçesinde bulunan Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, 1933 yılında İÜ Fen Fakültesi bünyesinde Astronomi Enstitüsü olarak kuruldu. Enstitü, 1936 yılında mimar Arif Hikmet Holtay’ın (1896–1968) yine Merkez Yerleşke’de yaptığı “Gözlemevi” ile birlikte bilimsel çalışmalarına başladı.

Zaman içerisinde Gözlemevi etrafına eklenen yapılarla genişlemiş olan Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Binaları, yapıların gelişen teknoloji ve ihtiyaçlara cevap verememesi yüzünden yetersiz hale geldi. 1999 depreminin de binaları yıpratması üzerine, İÜ Rektörlüğü Yapı İşleri Teknik Daire Başkanlığı tarafından Gözlemevi ve binaların yeniden yapılandırılma çalışmalarına başlandı. 2010 yılında yapılan ihale ile mevcut eski yapılar yıkıldı. Bu binaların yerine günümüz eğitim ve mimari şartlarına uygun yeni bir bina yapılması ve mimari özellikleri ile korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillenmiş olan Gözlemevi Binası’nın restore edilmesini içeren bir proje hazırlatıldı. AD Mimarlık (Asuman Dülek) tarafından hazırlanan ve Kültür Varlıkları Korunma Kurulu onayı alınarak uygulama safhasına getirilen projeler, İÜ Yapı İşleri Teknik Daire Başkanlığı’nca ihale edildi. İhaleyi kazanan Yapım İnşaat – SGM İnşaat Ortaklığı 2011 yılı Kasım ayında yeni bina yapım işi çalışmalarına başladı.

Yaklaşık 1300 m2 taban alana inşa edilen yeni yapı betonarme olup; giriş kat, bodrum bat ve 1. normal kattan oluşmaktadır. Dört bloktan oluşan yeni yapı içerisinde 72 ve 144 kişilik 4 adet amfi, planetaryum, gözlemevi, gözlem terası, laboratuvarlar, kütüphane, seminer odası, kantin, öğretim görevlisi odaları, teknik atölye, sığınak gibi mekanlar bulunuyor.

İÜ Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Binaları yapımı ve Gözlem Evi Restorasyonu 2013 yılı mayıs ayında tamamlandı. Çevre düzenlemesinin ardından eğitime hazır hale getirilen bina yeni akademik yılda öğrencilerini kabul edecek.

 

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/cumhuriyetin-ilk-gozlemevi-yenilendi_110702.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!