Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cunda'daki Yel Değirmeni Restore Ediliyor

Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı Alibey (Cunda) Adası'nda, harabe durumdaki belediyeye ait tarihi yel değirmeni, OZG Enerji tarafından bedelsiz olarak restore edilecek.

yapi.com.tr / AA
Cunda'daki Yel Değirmeni Restore Ediliyor

Foto: Ömür Bir (AA)

Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı Alibey (Cunda) Adası'nda, harabe durumdaki belediyeye ait tarihi yel değirmeni, OZG Enerji tarafından bedelsiz olarak restore edilecek.
    
Cunda Adası'nda 1'i iş adamı Rahmi Koç tarafından restore edilen toplam 4 ve Ayvalık merkezde harabe haline gelen 14 tane yel değirmeninin bulunduğu bildirildi. Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, restorasyonun başlaması nedeniyle düzenlene törende yaptığı konuşmada, daha güzel bir Ayvalık yaratmayı amaçladıklarını söyledi. Türközen, bölgedeki tarihi yapıları kurtarmayı ve halkın kullanımına sunmayı hedeflediklerini ifade ederek, şu bilgiyi verdi:

''Cunda Adası'nda Rahmi Koç'un restore ettiği değirmen dışında bize tahsisli bu değirmen ile 2 tane özel mülkiyetli değirmen var. Yapılacak bu restorasyonla 2 değirmen yenilenmiş olacak. Diğer değirmeni de belki takas yoluyla belediye olarak alabiliriz. Araştırmalarımıza göre, Ayvalık merkezde 14 tane daha değirmen var. Bunları onarıp, kurtarabilirsek güzel olur. Ortak kültür mirasını ortaya çıkarmış oluruz. Bu tarihi mekanları restore edip bulundukları bölgenin kültürel mekanları haline dönüştürmek istiyoruz. Firmanın örnek bir çalışma ile Ayvalık'a verdiği katkı güzel. Umarım örnek olur.''

OZG Enerji İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ temsilcisi Gürel Özyiğit de şirket olarak uzun yıllardır enerji sektöründe faaliyet gösterdiklerini hatırlatarak, son 10 yılda yenilenebilir enerji kaynaklarına, özellikle de rüzgar enerjisi yatırımlarına yöneldiklerini belirtti. Özyiğit, yel değirmenini de enerji sektörüne uygunluğu nedeniyle restore etmek istediklerini dile getirerek, ''Ayvalık ve çevresinde yaptığımız araştırmalar sırasında Ayvalık Belediyesinin yaklaşımı ve ilgisinden dolayı restore işini Ayvalık'ta yapıyoruz. İlçede ticari bir faaliyetimiz yok'' dedi.

Restorasyon projesinin sorumlusu arkeolog Suzan Özyiğit de restorasyonun 6 ay içinde tamamlanacağını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cundadaki-yel-degirmeni-restore-ediliyor_82744.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!