Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çürük Raporlu Adliye Binası Tahliye Edilmiyor

Olası bir depremde ağır hasar ve yıkım riski taşıdığı için acil tahliye edilmesi bildirilen Büyükçekmece Adliyesi için hâlâ bir adım atılmadı.

yapi.com.tr
Çürük Raporlu Adliye Binası Tahliye Edilmiyor

Büyük bir depremin beklendiği İstanbul için uzmanlar her gün ‘acil önlem’ çağrısını yineliyor. Olası bir depremde yüzlerce kişiye mezar olacak yapılardan birisi de İstanbul’da bulunan Büyükçekmece Adliyesi. Acil boşaltılması için resmi yazı yazılan adliyede tehlike sürüyor.

BirGün’den Dilara Şimşek’in haberine göre; Adalet Bakanlığı’na tahsis edilen adliyede Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’ne (TBDY) göre yapılan incelemede binanın olası bir depremde ağır hasar ve yıkım riski taşıdığı tespit edildi. Tespit üzerine Büyükçekmece Belediye Başkanlığı Emlak ve İstimlak Müdürlüğü 16 Mart 2020 tarihinde Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na tahliye konulu resmi bir yazı yazdı. Yazıda yapının depremde ağır hasar ve yıkım riski taşıdığı, mevcut hali ile kullandırılmasının risk teşkil etmekte olduğu vurgulanarak acil tahliye edilmesi gerektiği belirtildi.

Avukat Orhan Kılıç, “Büyükçekmece adliyesi 3 ayrı binaya sahip. Bunlardan birisi de depreme dayanıklı olmadığı rapor edilen merkez adliye, yani ana bina. Burada cumhuriyet savcılıkları, suç ceza hâkimlikleri, baro odası ve onlarca memur var. Aradan geçen onca zamana rağmen adliye binası için ne bir çalışma var ne de bir taşınma. Dolayısıyla şu anda savcılar, hakimler, memurlar, avukatlar ve yurttaşlar yaşamlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.” dedi.

Konunun Adalet Bakanlığı yetkisinde olduğunu söyleyen Kılıç, “Bir apartmanda çökme tehlikesi olduğunda güvenlik kuvvetleri kepçeyle gelip apartmanı boşaltıyor, mühürlüyor. Ancak devlet faaliyetlerinin yürütüldüğü bir yerde bunca zaman geçmiş, resmi yazı var ama herkes üç maymunu oynuyor.” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/curuk-raporlu-adliye-binasi-tahliye-edilmiyor_183896.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!