Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çürüyen Petrol Boru Hattının Parasını Hazine Ödeyecek

Yapımı 14 yıl önce tamamlanan ve çürümeye terk edilen 128 kilometrelik petrol boru hattının parasını Hazine ödeyecek. Proje için kullanılan kre

Zaman
Çürüyen Petrol Boru Hattının Parasını Hazine Ödeyecek

b>Yapımı 14 yıl önce tamamlanan ve çürümeye terk edilen 128 kilometrelik petrol boru hattının parasını Hazine ödeyecek. Proje için kullanılan kredinin alındığı İslam Kalkınma Bankası ile kredinin geri ödenmesi konusunda Hazine Müsteşarlığı görüşme yapıyor.

Yapımı 14 yıl önce tamamlanan ve çürümeye terk edilen 128 kilometrelik petrol boru hattının parasını Hazine ödeyecek. İslam Kalkınma Bankası (İKB) alınan kredi ile yapılan İzmit–İstanbul–Haramidere petrol boru hattı Boğaz geçişi hariç tamamlanırken, boru hattı sahipsizlik ve ilgisizlik yüzünden yapılaşmaya maruz kalarak kayıp oldu. Boru hattının inşaatında kullanılan 8 milyon dolarlık kredinin ise ödemesini Hazine yapacak. Konuyla ilgili sorularımızı cevaplandıran Hazine Müsteşarlığı, kredinin geri ödemesi için İslam Kalkınma Bankası ile görüşmelerin devam ettiğini açıkladı. ZAMAN’ın 25 Mayıs 2002 tarihli nüshasında “13 milyon dolar harcanan 128 kilometrelik petrol boru hattı kayıp” başlığı ile yayınlanan ve 14 yıl önce tamamlanan boru hattını konu edinen haberden sonra da boru hattı işletmeye alınmadı. Buna karşın Hazine garantili olduğu için proje için alınan kredinin de geri ödenmesi gerekiyor. Proje için alınan kredi konusunda sorularımızı cevaplandıran Hazine Müsteşarlığı, “Kredi ile ilgili olarak yapılacak ödemelerin tutarı konusunda İKB ile müzakeler devam etmektedir.” bilgisini verdi. Hazine açıklamasında şu bilgiler verildi: “İPRAŞ (İzmit)–Haramidere (İstanbul) arasında petrol ürünleri taşıması için yapılması öngörülen İPRAŞ–Haramidere petrol boru hattının finansmanı amacıyla İslam Kalkınma Bankası (İKB)’ndan 15 Kasın 1984 tarihli anlaşma ile 15,7 milyon ABD Doları tutarında kredi sağlanmış olup, söz konusu kredinin 8 milyon 552 bin 373 ABD Dolar’lık kısmı kullanılmıştır. Kredi ile ilgili olarak bugüne kadar herhangi bir ödemede bulunulmamıştır. Kredi ile ilgili olarak ödemelerin tutarı konusunda İKB ile görüşmeler devam etmektedir.”

İzmit’ten Trakya bölgesine petrol taşımak için planlanan ve inşaatına 1985 yılında başlanan İzmit–Haramidere petrol boru hattı 1989 yılında tamamladı. Toplam 128 kilometrelik uzunluğa sahip boru hattı aradan geçen süre içerisinde sahipsizlik ve ilgisizlikten çürümeye başlarken, boru hattının geçtiği güzergâh da yapılaşmaya maruz kaldı. Konuyla ilgili uzmanlar, boru hattının sahipsizlikten çürümeye yüz tutmuş olabileceğini ve hattın geçtiği güzergâh üzerinde yapılaşma olması nedeni ile de hattın kullanıma alınmasının zorluğuna dikkat çekiyor.

İzmit–Haramidere petrol boru hattı projesi, İstanbul ve Trakya bölgesinin akaryakıt ihtiyacının İzmit Rafinerisi (İPRAŞ)’nden karşılanması amacıyla 1977 yılında Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından programa alındı. 1984 yılında İslam Kalkınma Bankası ile Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı arasında imzalanan 15,7 milyon dolarlık dış kredi anlaşması ile 1985 yılında boru hattı inşaatına başlandı.

Boru hattı ve pig istasyonları gecikmeli olarak 1989 yılında tamamlanabildi. Boru hattı, 1990 yılında bütün hak ve yükümlülükleri ile birlikte değişik amaçlı kullanım ve inceleme için BOTAŞ’a devredildi. BOTAŞ tarafından yapılan incelemelerde hattın değerlendirilemeyeceği tespit edildi. 1987 yılında CONOCO firmasının hattın BOTAŞ ile ortak kullanımı başvurusu da olumsuz sonuçlanırken, 2000 yılında aynı hattın İSKİ tarafından su hattı amaçlı kullanımı gündeme geldi. Hattı İGDAŞ’ın da kullanımı konuşuldu. Ancak, bu girişimlerden de olumlu bir sonuç çıkmadı ve boru hattı aradan geçen 14 yıllık süre içerisinde faaliyete geçemedi. Söz konusu hat; 87 km’si Anadolu yakası, 40 km’si Trakya yakası ve 1,2 km’si Boğaz geçişi olmak üzere toplam 128,2 km uzunluğunda bulunuyor. Boru hattı, Boğaz geçişi hariç tamamlanmış durumda.

http://www.yapi.com.tr/haberler/curuyen-petrol-boru-hattinin-parasini-hazine-odeyecek_5279.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!