Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dağa Kayak Tesisi Kuran Bitlis, Yatırımcı Arıyor

Geçen yıl Bitlis'teki Nemrut Dağı'na yaptıkları 7 milyon YTL'lik yatırımla bölgeyi kayak turizmine hazır hale getiren Bitlis Valiliği, geçen sürede 5 milyon YTL'lik daha yatırım yaparak bölgedeki altyapı yatırımlarının tamamlandığını bildirdi.

Milliyet Gazetesieçen yıl Bitlis'teki Nemrut Dağı'na yaptıkları 7 milyon YTL'lik yatırımla bölgeyi kayak turizmine hazır hale getiren Bitlis Valiliği, geçen sürede 5 milyon YTL'lik daha yatırım yaparak bölgedeki altyapı yatırımlarının tamamlandığını bildirdi. Valilik, turizm yatırımına hazır hale gelen bölgeye girişimcilerin gelmesini bekliyor. 2007 yılında AB'den bölgenin tanıtımı için 225 bin euro'luk fon alan Bitlis için, farklı mecralarda reklam ve tanıtım kampanyaları da yürütülmeye başlanacak.

Bitlis Valisi Mevlüt Atbaş, "Bitlis'te terör ortadan kalktı. Güvenlik sorunumuz yok. Nemrut Dağı'na telesiyej çevre düzenlemesi yaparak kayak sporuna uygun hale getirdik. Bu kışa kadar dağda geçici konaklama yerleri de yapacağız" dedi. Yatırımcıları Bitlis'e yatırıma davet eden Atbaş, "Bitlis'te 4 ay tatil yapılabiliyor. Van gölünün kıyısındayız. Tek sıkıntımız tesis sayımızın yetersizliği" dedi.

Göl manzaralı kayak
Nemrut krater gölünün bulunduğu Nemrut Dağı'ndan Van Gölü'ne doğru kayak yapıldığını belirten Atbaş, 4.5 milyon YTL'ye 160 odalı, Anadolu'nun en büyük kervansarayı olan El-Aman Rahva Kervansarayı'nın restore edildiğini ifade ederek, "Restorasyon tamamlandıktan sonra bu yapıyı özel sektöre otel olarak işletilmesi için kiralayacağız" diye konuştu.

Bölgeye AB desteği
Bitlis İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör de 'Bitlis'in Turizm Potansiyelini Tanıtım Projesi' kapsamında AB'den 225 bin euro fon aldıklarını söyledi. Işıkgör, "Bitlis ve Van'ı turizm destinasyonu olarak tanıtıma başladık. Turizm bu yöreyi kalkındıracak en önemli araç" dedi. Işıkgör, Nemrut Dağı'nda kasımdan mayısa kadar kar olduğunu, Türkiye'de göl manzaralı tek kayak tesisi olduklarını vurgulayarak şunları söyledi:

"Nemrut Dağı'nda krater göllerimiz var. Baharda en çok kardelen Nemrut'ta olur. Van Havalimanı'na 2 saat, Muş Havalimanı'na 1 saat mesafedeyiz."

Selçuklu Mezarlığı kazılıyor
Bitlis'in Ahlat ilçesi Kaymakamı Bilal Şentürk, Bitlis'te bulunan tarihi zenginliğin Anadolu ve dünyada çok az yerde bulunduğunu ifade ederek şöyle konuştu:
"Ahlat'ta 15 bin özel mezar taşının bulunduğu tarihi Selçuklu Mezarlığı var. Bu alanda arkeololjik kazı çalışmaları yaptırıyoruz, çok önemli eserler çıkıyor. Bütçemiz çok kısıtlı, kazılar yavaş ilerliyor. Biz de sponsor arıyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/daga-kayak-tesisi-kuran-bitlis-yatirimci-ariyor_56018.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!