Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Daha İyi Şehir, Daha İyi Yaşam' için Çatalhöyük Esini

"Daha İyi Şehir, Daha İyi Yaşam" temalı Shanghai EXPO 2010’da yer alacak Türkiye Pavyonu’nun anahtarı, Türkiye’nin Shanghai EXPO Yüksek Komiseri Büyükelçi Sencar Özsoy’a teslim edildi. Çin gezisi kapsamında, dünyanın bilinen ilk toplu yerleşim yeri olan Çatalhöyük (M.Ö 7400-600) simgeli Türkiye Pavyonu’nu ziyaret eden Devlet Bakanı Zafer Çağlayan,

yapi.com.tr
1 'Daha İyi Şehir, Daha İyi Yaşam' için Çatalhöyük Esini

'Daha İyi Şehir, Daha İyi Yaşam' temalı Shanghai EXPO 2010’da yer alacak Türkiye Pavyonu’nun anahtarı, Türkiye’nin Shanghai EXPO Yüksek Komiseri Büyükelçi Sencar Özsoy’a teslim edildi. Çin gezisi kapsamında, dünyanın bilinen ilk toplu yerleşim yeri olan Çatalhöyük (M.Ö 7400-600) simgeli Türkiye Pavyonu’nu ziyaret eden Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin Shanghai EXPO Yüksek Komiseri Büyükelçi Sencar Özsoy’dan çalışmalar ve içerik hakkında bilgi aldı.

Çin temasları kapsamında yapımı devam eden Shanghai EXPO 2010 fuar alanını gezen Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’a, Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat Esenli ve Şanghay Başkonsolosu Murat Ülkü eşlik etti. Shanghai EXPO Yüksek Komiseri Büyükelçi Sencar Özsoy, 1 Mayıs -31 Ekim 2010 tarihleri arasında Shanghai’da gerçekleşecek olan EXPO 2010  ve Çatalhöyük temalı Türkiye Pavyonu’ndaki 'Bussines Center' hakkında Bakan Çağlayan’a detaylı bilgi verdi. Özsoy, 2030 metre kare kullanım alanına sahip olacak Türkiye Pavyonu projesinin Expo İdaresi tarafından onaylandığını ve iç inşaatın 31 Aralık 2009 tarihine kadar bitirileceğini anlattı. Büyükelçi Özsoy ayrıca Türkiye Pavyonu’nun dış cephesini ise fuarın ana temasıyla uyumlu olarak, dünyanın bilinen ilk toplu yerleşim yeri olan Çatalhöyük (MÖ 7400 - 6000) şehir planı ile görselleştirildiklerinin altını çizdi.

Büyükelçi Sencar ÖzsoyMısır Piramitleri’nden daha eski

İnsanlık tarihi boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış olan Türkiye, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük’ü, Shanghai’a taşıyor. Mısır Piramitleri’nden dahi 4500 yıl öncesine dayanan ve yerli binalardan oluşan tarihi Çatalhöyük, Shanghai EXPO 2010 için Çin’de, 2032 metrekarelik bir alana inşa edilen görkemli Türkiye Pavyonu’nun ana temasını oluşturdu. Orta Anadolu’da bulunan Çatalhöyük’ü, çağdaş bir mimari tasarımla, Shangai EXPO 2010’a üç boyutlu görüntüsü ile taşıyan Türkiye Pavyonu’nda; av sahneleri, şu anda soyu tükenmiş olan sığır ve geyiklerin kırmızı renkli görüntüleri ve bir zamanlar Çatalhöyük’ün duvarlarını oluşturan soyut figürlerin üzerine inen kartalların tasviri sunulmaktadır. Türkiye Pavyonu’nun yapımı sürecinde kırmızı ve bejden oluşan iki renkli dış cephe kaplaması ise, Çatalhöyük duvar resimlerinin orijinal renklerinden ödünç alındı.

4,5 milyar dolarlık bütçe

560 hektarlık dev bir alanda, 4,5 milyar dolarlık bir bütçe ile gerçekleşecek Shanghai EXPO 2010’na, 194’ü ülke olmak üzere, toplam 241 katılımcı bulunuyor. Dünyada mevcut bütün Uluslararası Kuruluşlar EXPO’ya katılacaklar. Bu Expo’nun,  katılımcı ülke, alan büyüklüğü ve beklenen 70 milyon ziyaretçi ile bugüne kadar yapılmış EXPO’ların en büyüğü ve en görkemli olması bekleniyor.7 milyon ziyaretçi bekleniyor

'Türkiye, Medeniyetlerin Beşiği' ve 'Anadolu, Tarih Boyunca, Daha İyi Şehirler, Daha İyi Yaşamlar' temalı Türkiye pavyonunun dış cephesi, dünyanın ilk bilinen toplu yerleşim yeri olan Çatalhöyük’te bir evin duvarında bulunan bir şehir planı / şehir manzarasından esinlendi. Bu çizim, MÖ. 7400 yılına ait olmakla beraber, mimari ve estetik olarak, bugünün modern çizgilerini ve anlayışını içinde barındırıyor.

Pavyonumuzun belkemiğini, ana temaya uygun olarak, bugün kuruluşu MÖ.7500 yılına kadar giden ve üç imparatorluğa Başkentlik yapmış İstanbul teşkil ediyor. İstanbul, bu üç imparatorluk döneminde, her zaman mükemmel bir 'Daha İyi Şehir ve Daha İyi Yaşam' merkezi olduğunu gösteriyor. Türkiye Pavyonu, genel ziyaretçi toplamının %10’nu olan 7 milyon kişiyi ağırlamayı hedefliyor.Dairesel dev ekranda 360 derece İstanbul

Çatalhöyük ile başlayan tarihsel süreçte, İstanbul’un üç İmparatorluk döneminden sonra, Cumhuriyet Türkiye’sinin bugün ki İstanbul’u, dünyanın son görüntüleme tekniği ile çekilen 360 derecelik bir film ile yansıtılacak. Türkiye’de, şehirlerimizde yaşanan büyük kentsel dönüşüm projeleri ile de, ileriye dönük olarak “Daha İyi Şehir, Daha İyi Yaşam”anlayışımız sergilenecek.

İş dünyasının da buluşma noktası olacak

Türkiye pavyonunda yer alan 160 m²’lik 'Business Center' ile de Türk yatırımcı ve işadamlarının Çinli karşıtlarıyla buluşmaları hedeflenmekte. Burada düzenlenebilecek tematik gün ve haftalarla Türkiye’nin imkânları ve ürünleri sergilenecek. Türkiye’nin kültürel zenginliklerinin ve turistik imkanlarının tanıtımı da, devasa Çin pazarında Türkiye’nin bir turistik / kültürel destinasyon olarak yer almasına hizmet edecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/daha-iyi-sehir-daha-iyi-yasam-icin-catalhoyuk-esini_72815.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Shanghai EXPO 2010 Türk pavyonunun tasarımcısı kim? Bu konuda kimse bir şey yazmıyor!!! Saygılar, YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!