Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Daha Yapılmadan Zarar Verdi

Rize’de Hidroelektrik Santralleri’nin (HES) inşaatı yapımında önceki gün patlatılan dinamitler, şehir içme suyu tesislerine zarar verdi. Tanklardaki çatlakların büyümesi halinde 300 bin Rizeli 3 ay boyunca susuz kalabilir.

BirGün Gazetesi
Daha Yapılmadan Zarar Verdi

Rize’de Hidroelektrik Santralleri’nin (HES) inşaatı yapımında önceki gün patlatılan dinamitler, şehir içme suyu tesislerine zarar verdi. Tanklardaki çatlakların büyümesi halinde 300 bin Rizeli 3 ay boyunca susuz kalabilir.

Rize’nin Küçükçayır köyünde yapımı süren HES inşaatında tünellerinde dinamit patlatıldı. Patlama nedeniyle kent merkezi ile 10 ilçenin içme suyunu sağlayan tesisin su tanklarında çatlaklar oluşturdu. Tesiste su kaybı başlayınca bazı ilçelerin suyu kesildi, kent merkezine ise aralıklarla su verilmeye başlandı. Tesislerde inceleme yapan Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı inşaatın durdurulması için Rize İdare Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi. Tesisteki çatlakların büyümesiyse Rizelileri yaz boyunca susuz bırakabilir. Konu hakkında Andon İçme Suyu tesislerinde bir açıklama yapan Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, bölgede projelendirilen HES için yapılmakta olan su iletim tünellerindeki dinamitlemeler nedeniyle su tesislerinin büyük tehlike yaşadığına dikkat çekerek; “Bölgesinde HES çalışması yapan ‘Bugato İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş.’, içme suyu tesislerine zarar verdi. Türkiye’nin birçok yerinde alt yapı, yol, bina ve HES inşaatları yapan firmanın, Rize’de hiçbir araştırma, fizibilite ve teknik analiz yapmadan attığı dinamitler Andon içme suyu tesislerinde çatlamalara sebep oldu” dedi.

‘Firma yetkililerini uyarmıştık’

Andon İçme Suyu projesinden yararlanan ve oluşturulan birliğe üye olan Belediye Başkanları ve Meclis üyeleriyle tesislerde incelemelerde bulunan Bakırcı, “Firma yetkililerini doğabilecek risklerle ilgili uyarmıştık. Görüşmelerimizde eski Enerji Bakanı ve şirket sorumlularından Sayın Fahrettin Kurt’ta vardı. Ne yazık ki gelinen nokta itibarı ile tesisin can damarı olan durultucu ve kimyasal havuzlarda çatlaklar oluştu. 10 belediye ile 300 bin nüfusu en az üç ay susuz bırakabilecek çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız, tehdit altındayız. Konunun önemine binaen yürütmeyi durdurulması talebi yargıya başvuracağız. Türkiye’de 2 veya 3 belediyede dahi bulunmayan bir kontrol merkezimiz var. Su tankları 4 bin ton su alıyor. Patlamanın verdiği sarsıntı ve dalgayı hesap edemiyorum. Su tankları patladığı zaman ciddi bir hasar meydana gelir. Rize Belediyesi başta olmak üzere 10 belediye susuz kalırız ve 3 ayda zor yaparız. Alternatif su kaynaklarımızda yoktur” şeklinde konuştu.

Santral inşaatı tahribat ve rüşvetle başladı

Rize’nin Salarha Vadisi üzerinde yapımı planlanan ve su iletim tünelleri için çalışmaların başlatıldığı Ambarlık 1 ve 2 Regülatörleri ve HES projesi için EPDK’dan üretim lisansı ve DSİ’den su kullanım hakkını alan yapımcı firma Redaş enerji şirketi, bir süre önce ‘rüşvet protokolü’ ile gündeme gelmiş; Derelerin Kardeşliği Platformu’nun ortaya çıkarttığı belgeyle Rize’nin Küçükçayır Köyünde, halkın ikna edilmesi karşılığında 49 yıl boyunca köy muhtarlığına her yıl 25 bin dolar ödeneceği taahhüt edilmişti.

Genç mühendisler HES karşıtlarına desteğe gitti

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesinden Rize’ye gelen hidroelektrik santralleri karşıtı yaklaşık 80 öğrenci Fındıklı Halkı ile birlikte Hidroelektrik Santrallerine karşı eylem yaptı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğrenci Kolektifi adı altında buluşan Orman Mühendisliği, Mimarlık Fakültesi öğrencileri ilk önce, hidroelektrik santrallerinin yapılması planlanan Çağlayan ve Arılı vadilerini gezdi. Öğrenci grubu vadi boyunca slogan ve alkışlar eşliğinde yürüdü. Akşam saatlerinde Gürsü köyü çay alım yerinde düzenlenen programda Derelerin Kardeşliği Platformu ve Fındıklı Dereleri Koruma Platformu sözcüleriyle birlikte HES karşıtı slayt sunumlarda bulunan ekip tiyatro gösterisi yaptı.. Gösterinin konusu ise daha önceden düzenlenen bilgilendirme toplantılarında yumurta ve taşlarla kovulan santral sahiplerine göndermeler yapıldı.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/daha-yapilmadan-zarar-verdi_78838.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!