Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dalga Maliyeti Artırdı, Konut Kredi Faizi Zam Yedi: % 1.44!

Uzun süre yurtdışından swap piyasasından ucuz borç bulup düşük faizle başta konut olmak üzere düşük faizle kredi veren bankalar yurtdışında bu olanağın kalmaması nedeniyle kredi faizlerini artırma kararı aldı.

Sabah Gazetesi
Dalga Maliyeti Artırdı, Konut Kredi Faizi Zam Yedi: % 1.44!

zun süre yurtdışından swap piyasasından ucuz borç bulup düşük faizle başta konut olmak üzere düşük faizle kredi veren bankalar yurtdışında bu olanağın kalmaması nedeniyle kredi faizlerini artırma kararı aldı. Kredi vermeye devam etmek için önce döviz mevduatı faizlerini yüzde 5'e kadar çıkarıp kaynak toplamaya çalışan bankalar uluslar arası piyasalarda son iki haftadır havanın daha da bozulması üzerine rekabeti bırakıp çareyi faiz artırmakta buldular.

Oto kredisi 1.4 bin YTL arttı

Faizi gösterge bono faizi düzeyine çıkaran bankalar dün konutta faizi 10 puan yükselterek 1.34'den 1.44'e otomobil kredilerinde ise 1.44'den 1.54'e çıkardılar. Akbank, Garanti, Finansbank ve Denizbank başta olmak üzere hemen hemen tüm bankalar faizleri bu düzeye çektiler. Böylece yıllık bileşik olarak faiz konutta yıllık faiz 17.32'den yüzde 18.72'ye, otomobilde ise yüzde 18.72'den yüzde 20.13'e çıktı. Kredi faizlerinde yıllık faiz yaklaşık yüzde 1.4 artmış oldu. Böylece 10 yıl vadeli 100 bin YTL'lik konut kredisi alanlar aylık bin 680 YTL yerine bin 755 YTL taksit ödeyecek ve aylık 75 YTL 10 yıl sonunda da 9 bin YTL daha fazla faiz ödemek zorunda kalacak. Yine bir gün önce yüzde 1.44 faiz oranı ile 30 bin YTL'lik otomobil alan vatandaşlar da aylık 807 YTL yerine 831 YTL faiz ödeyecek. Vatandaşın cebinden ayda 24 YTL, 5 yıl sonrada bin 440 YTL daha fazla para çıkmış olacak. Bankalar özellikle Londra swap piyasasında buldukları ucuz kaynak ile 2006 başında konut kredisi faizlerini yüzde 1'e kadar indirmişlerdi. Ancak 2006 Mayıs'taki küresel dalgalanma ile faizler yüzde 2 civarında yükseldi. ABD'de mortgage krizinin patlak verdiği 2007 Temmuz'dan önce yüzde 1.29'a indi. Mortgage krizi ile faizler önce yüzde 1.20'li düzeylere ardından 1.34'e oturmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dalga-maliyeti-artirdi-konut-kredi-faizi-zam-yedi--1-44_60157.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!