Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dalgıç Arkeologlar İşbaşında

İzmir Urla’da bulunan ve tarihi altı bin yıla dayandığı tahmin edilen Limantepe’de arkeologlar, Türkiye’nin ilk sualtı arkeolojik kazısını gerçekleştirirken, kariyerlerine dalgıçlığı da ekledi. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal başkanlığında sürdürülen Limantepe kazıları, kentin

Taraf Gazetesi
Dalgıç Arkeologlar İşbaşında

İzmir Urla’da bulunan ve tarihi altı bin yıla dayandığı tahmin edilen Limantepe’de arkeologlar,  Türkiye’nin ilk sualtı arkeolojik kazısını gerçekleştirirken, kariyerlerine dalgıçlığı da ekledi. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal başkanlığında sürdürülen Limantepe kazıları, kentin yüzyıllar önce büyük bir depremle denizin bir kilometre altına kaydığının belirlenmesi nedeniyle deniz dibinde sürdürülüyor.

Dalgıçlık dersi aldılar

1980-1981 yıllarından itibaren yapılan çalışmalarda M.Ö. üç bininci yıllarda Limantepe’de büyük bir uygarlığın varlığı belirlendi. M.Ö. 700’lü yıllarda meydana geldiği sanılan büyük bir depremle denizin bir kilometre altına kayan kentle ilgili çalışmaları bugün Prof. Dr. Erkanal ve ekibi sürdürüyor.

Amatör dalgıçlık dersleri aldıktan sonra başladıkları kazılarla, önemli deneyimlere ulaşan arkeologlar, denizin altında iki dere yatağı ile Limantepe’yi Karantina Adası’na bağlayan klasik döneme ait bir yol, dört adet ada veya tepe ve bir liman tesisini tespit etti.

Bu şekilde gelişen mecburiyet karşısında ekibiyle birlikte amatör dalgıçlık dersleri aldıklarını belirten Limantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Erkanal, “Suyun altında çalışma gibi bir düşüncemiz yoktu. 1997-98’de suyun altında çalışacağım aklıma bile gelmezdi. Garip bir tesadüf oldu” dedi.

M.Ö. dört bin yılına ait dört safhalı bir yerleşimi belirlediklerini belirten Erkalan, “Limantepe, Roma dönemine kadar devam eden kültürel birikimi düşünecek olursak altı bin yıllık kesintisiz bir tarihe sahip. Böyle bir özellik gösteren Türkiye’de başka bir merkez yok. Bu çalışmalar, Türkiye’de gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalara çok daha önemli bir boyut katacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dalgic-arkeologlar-isbasinda_67614.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!