Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dali ve Picasso’nun Bilinmeyenleri

Literatür Yayıncılık, sanat tarihine yön veren Van Gogh, Monet, Lautrec, Michelangelo gibi ustaların biyografileriyle başladığı Mini Sanat Dizisi’ne Pablo Picasso ve Salvador Dali’nin yaşamlarını da ekledi.

Zamaniteratür Yayıncılık, sanat tarihine yön veren Van Gogh, Monet, Lautrec, Michelangelo gibi ustaların biyografileriyle başladığı Mini Sanat Dizisi’ne Pablo Picasso ve Salvador Dali’nin yaşamlarını da ekledi.

İki kitapta da sanatçıların yaşadığı dönemin sosyal ve politik olayları, bu olayların sanatlarına etkisi, ünlü eserlerinin oluşum öykülerini okumak mümkün.

Frank Weyers’in yazdığı, Sema Bulutsuz’un çevirisini yaptığı Dali biyografisi, sanatçının bilinmeyen yanlarını ortaya koyuyor. Üstün yetenekli bir öğrenci olarak Madrid Kraliyet Akademisi’ne giren; ancak uyumsuz davranışları sebebiyle birkaç defa akademiden kovulan Dali, 1926’da sinemacı Luis Bunuel ve şair Federico Garcia Lorca ile dost oldu. “Bir deliyle benim aramdaki tek fark benim deli olmayışımdır.” diyen ünlü ressam Salvador Dali’nin yaşamı ve eserleri birbirinden ayrılmaz bir bütün...

Elke Linda Buchholz ve Beate Zimmermann’ın kaleme aldığı Picasso kitabını ise Mine Dumanoğlu Türkçeye çevirdi. İspanya’nın bir taşra kasabasında doğan Picasso, çocuk yaşta olmasına rağmen ustaca resimler yaparak sanat hayatına başladı. 16 yaşına geldiğinde akademinin ona öğretebileceklerinden fazlasını resme uygulayabiliyordu. Yeni yüzyıla girerken, Paris’te art nouveua hareketinin etkisindeki bohem sanatçılara katıldı. 1900 yılı başlarındaki çizimlerinde İzlenimciler ve Henri de Toulouse-Lautrec’in etkileri görülür. 20.yy. sanatının en büyük başarılarından sayılan ‘Kübizm’in ilk kurucularından sayılır. Kültür -Sanat

http://www.yapi.com.tr/haberler/dali-ve-picassonun-bilinmeyenleri_32521.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!