Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Danaağzı Mevkii Tabiat Parkı Oldu

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Tepeören Köyü'nde, 15 yıl öncesine kadar Akdeniz Foku görüldüğü iddia edilen, geniş orman ve deniz kıyı alanları, flora ve fauna çeşitliliği, tarihi devirlerdeki yaşantılar ile mağaralara sahip Danaağzı mevkii'nde bulunan 57 hektarlık alan, 190'ıncı Tabiat Parkı olarak ilan edildi.

yapi.com.tr
Danaağzı Mevkii Tabiat Parkı Oldu

DHA'nın haberine göre, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Zonguldak Orman ve Su İşleri Müdürlüğü'nün isteği doğrultusunda, geçen yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na yazı gönderdi. Yazıda, bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenmesine uygun tabiat parçalarının tahrip edilmemesi ve kendine özgü kaynak değerlerini yitirmemesi için koruma altına alınması amacıyla Danaağzı mevkiindeki alanı tabiat parkı oluşturulması istendi.

Saklı cennet gün yüzüne çıkacak

Orman Genel Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce kurulan komisyon tarafından yapılan incelemede Danaağzı mevkii'nin tabiat parkı olabileceği uygun görüldü. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun onayıyla bu alan geçen Mayıs ayında Danaağzı Tabiat Parkı olarak ilan edildi. Böylece Danaağzı mevkii; Çayköy mevkii'deki Milli Egemenlik Tabiat Parkı, Göldağı Mevkii'ndeki Göldağı Tabiat Parkı ve İncivez Çamlığı Tabiat Parkı ardından kentin dördüncü, Türkiye 'nin ise 190'ıncı tabiat parkı oldu. Geniş orman alanları, deniz kıyı alanları, flora ve fauna çeşitliliği, tarihi devirlerdeki yaşantılar ve olaylara mekan olan mağara ve değirmen kalıntılarıyla adeta saklı bir cennet olan Danaağzı Tabiat Parkı, turizme kazandırılacak.

15 yıl öncesine kadar fok yaşıyordu

Zonguldak Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Sezgin Örmeci, Danaağzı Tabiat Parkı'nın denizin kıyısında, ağaçları kesilmemiş, yol gelmeyen bir koy ve bakir yer olması itibari ile çok önemli bir alan olduğunu söyledi. Örmeci, bu koy da 10-15 yıl öncesine kadar Akdeniz Foku'nun yaşadığına dair bilgiler edindiklerini ifade etti. Örmeci, şöyle dedi: "Ayrıca kayalıkların arasında bir deniz mağarası bulunuyor. Yamaçta keşfedilmeyi bekleyen bir mağara daha var. Öncelikli hedefimiz özellikle bakir alanın korunması, bu doğallığı korumak. Bu doğallığı olmayan bir sürü koy var. Biz istiyoruz ki burası doğal haliyle kalsın, doğal haliyle değerlendirilsin turizme kazandırılsın. Cazibe halinde olması için de Yap-İşlet-Devret modeliyle de yapılabilecek bir alan."

Öte yandan, Danaağzı Tabiat Parkı'nda fok yaşayıp yaşamadığını tespit etmek amacıyla fotokapan sistemiyle çalışma yapılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danaagzi-mevkii-tabiat-parki-oldu_121374.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!