Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Danışman Arsası Krize Yol Açtı

Başkan Kocaoğlu’nun danışmanı Bilgin Erünal’ın da payı olan arsanın imarplan değişikliği, belediyeler arası kriz yarattı. Büyükşehir’in olumlu kararınarağmen Karabağlar Belediyesi geri çevirdi. İddia üstüne iddia ortaya atıldı.

Milliyet EGE
Danışman Arsası Krize Yol Açtı

Başkan Kocaoğlu’nun danışmanı Bilgin Erünal’ın da payı olan arsanın imarplan değişikliği, belediyeler arası kriz yarattı. Büyükşehir’in olumlu kararınarağmen Karabağlar Belediyesi geri çevirdi. İddia üstüne iddia ortaya atıldı.

İzmir’in Bozyaka semtinde 2002’de toplu konut alanına dönüştürülen, Kartal Parkı yanındaki 13 bin 518 metrekarelik arsa 2006 yılında el değiştirdi. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2002-2009 arası üyelik yapan, 4 yıl imar komisyonu başkanlığını yürüten Bilgin Erünal ve iki arkadaşı satın aldı. Yüzde 50’si Fahrettin Macit, yüzde 40’ı İbrahim Gök ve yüzde 10’u Bilgin Erünal’a ait arazi, 2007’de onaylanan 1/25 bin ölçekli İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı’nda “5. Etap Yenileme Sağlıklaştırma Alanı” kapsamına alındı. Geçen sene Büyükşehir Belediyesi’ne imar plan değişikliği önerisi verildi. 1/1000 ölçekli planda 1.2 emsal ve 9 kat imar koşullu konut alanı olan, 1/5 bin ölçekli planı ise bulunmayan arsanın 1/5 bin ölçeğinde “metropoliten aktivite merkezi”ne dönüştürülmesi talep edildi.

Uzmanlar karşı çıkmış

Büyükşehir Belediyesi Planlama Müdürlüğü uzmanları olumsuz rapor verdi. Kullanım değişikliğinin parsel bazında değerlendirme olacağına, üst ölçekli planlama sürecinin tamamlanması gerektiğine dikkat çekildi. Plan önerisinin, bu alandaki trafik yükünün ve otopark ihtiyacının da çözümlenmesine ilişkin yeni bir alan ya da önerme yapmadığına işaret edildi, gelecekte sorun yaratacağının saptandığı bildirildi.

Plancıların olumsuz görüşüne karşın imar komisyonu oybirliğiyle olumlu rapor verdi. Bu rapor 4 gün sonra mecliste oybirliğiyle kabul edildi. 5393 Sayılı Belediye Kanunu’na göre meclis üyelerinin kendileriyle ilgili konuların görüşüldüğü toplantılara katılamayacağını hükme bağlayan 27’nci maddeye uygun hareket eden Erünal, planın onaylandığı oturumda yer almadı.

Siyasi mi davranıldı?

Erünal ve arkadaşları, 1/5 binlik planın geçmesinin ardından, 1/bin ölçekli plan değişikliği için Konak Belediyesi’ne önerge verdi. Konak’ın bölünerek Karabağlar’ın kurulmasının ardından önerge yeni ilçenin belediye meclisi gündemine girdi. Geçtiğimiz temmuzda Karabağlar Belediye Meclisi, imar komisyonunun otopark yönetmeliğine uygun olmaması gerekçesiyle verdiği olumsuz rapor doğrultusunda oybirliğiyle reddetti. Bu karar, CHP ve belediye kulislerini karıştırdı. İlçe belediyesinin üst ölçekli plana uygun alt ölçekli planı ya kabul etmesi ya da üst ölçekli planın iptali için dava açması gerektiği öne sürüldü.

Karabağlar’ın red kararı önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine gelecek. Meclis, üst ölçekli planı dikkate alarak red kararını onaylayarak, Karabağlar Belediyesi’ne geri gönderebilecek. Eğer Karabağlar kararında ısrar ederse Büyükşehir aleyhine dava açacak. Öte yandan, Bilgin Erünal ve arkadaşları da Karabağlar Belediye Meclisi kararının iptali için mahkemeye gidebilecek.

‘Arazi satılacak’ iddiası

Öte yandan CHP kulislerinde valilik onayından da geçen üst ölçekli planın yürürlüğe girdiği belirtilirken, Karabağlar Belediye Meclisi’nin bu kararının altında siyaset yattığı öne sürüldü. İddiaya göre konu CHP içinde tartışıldı. İddiaya göre, Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm ve CHP Grubu, Başkan Aziz Kocaoğlu’nun beş yıl boyunca imar komisyonu başkanı olarak belediye meclisinde değerlendirdiği, yeniden meclis üyesi seçilemeyince de danışman yaptığı yakın mesai arkadaşı Bilgin Erünal’la ilgili önergeyi geçirmek istemedi. Bu nedenle, 1/5 binlik planın raporunda yer alan otoparkla ilgili olumsuzlukları öne çıkararak red kararı aldıkları kaydedildi. Ayrıca, arazinin plan değişikliklerinden sonra hipermarket şirketlerinden birine satılacağı da iddialar arasında yer aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danisman-arsasi-krize-yol-acti_71939.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!