Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Danışman Arsasına Komisyon Onayı

Büyükşehir ve Karabağlar belediyeleri arasında krize neden olan, yüzde 10’u Başkan Aziz Kocaoğlu’nun danışmanı CHP’li Bilgin Erünal’ın olan arsanın, ‘Aktivite merkezi’ olması için imar planı değişikliği sürecinde sona gelindi.

Hürriyet Ege
Danışman Arsasına Komisyon Onayı

Büyükşehir ve Karabağlar belediyeleri arasında krize neden olan, yüzde 10’u Başkan Aziz Kocaoğlu’nun danışmanı CHP’li Bilgin Erünal’ın olan arsanın, ‘Aktivite merkezi’ olması için imar planı değişikliği sürecinde sona gelindi.

Büyükşehir Belediye Meclisi, Haziran 2008’de 1/5000 ölçekli plan değişikliğini kabul etti. Buna karşın Karabağlar Belediye Meclisi Temmuz 2009’da 1/1000 ölçekli planı reddetti. Arsa sahipleri ret kararının iptali için dava açtı. Bu arada ret kararı gerekçelerini kaldıran yeni bir plan önerildi. Karabağlar Belediye Meclisi, geçen ocak ayında yeni öneriyi imar komisyonuna gönderdi. Arsa sahiplerinin davadan vazgeçmelerinden sonra yeni öneri, komisyonda ele alındı.

Komisyonuun CHP’li üç üyesi, çekme mesafesi içinde yer alan inşaat ve imalatlardan vazgeçilmesi, otopark rampaları ve hava bacalarının yerlerinin değiştirmesini, iki köprü ve zemindeki otoparkla ilgili yeni düzenlemeyi olumlu buldu. Başkan Sıtkı Kürüm’ün de olumsuz bakmadığı iddia edilen önergeyle ilgili 3 CHP’li üye olumlu görüş verdi. İki AKP’li ise olumsuz görüş bildirdi. Komisyon raporu, Başkan Kürüm’ün gündeme alması halinde bugünkü meclis toplantısında oylanacak. Onaylanması halinde plan, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderilecek. Üst ölçekli plana göre burada sonuç kararı verilecek.

Neler olmuştu

Bozyaka’da, imar planında “Konut” olan 13 bin 518 metrekarelik arazi 2006’da el değiştirdi. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin geçen dönem üyesi, İmar Komisyonu eski başkanı Bilgin Erünal ve iki arkadaşı araziyi aldı. Erünal’ın yüzde 10 hissesi bulunan, 1/1000 ölçekli planda dokuz kat izinli konut alanı olan arazinin, 1/5000 ölçeğinde “Metropoliten Aktivite Merkezi”ne dönüştürülmesi istendi. Büyükşehir Belediye Meclisi, 9 Haziran 2008’de isbtemi kabul etti. Ancak, Planlama Müdürlüğü uzmanlarının hazırladığı inceleme raporunun olumsuz olmasına karşın mecliste kabul edildiği ortaya çıktı.

Konak Meclisi ise 1/1000 ölçekli plan değişikliğini seçim öncesi olması ve belediyenin bölüneceği gerekçesiyle gündeme almadı. Seçimden sonra, Karabağlar Belediye Meclisi Temmuz 2009’da otopark yönetmeliğine uygun olmaması, çekme mesafelerinin yetersizliği gibi nedenlerle imar planını reddetti. Erünal ve ortakları İzmir İdare Mahkemesi’ne kararın iptali için dava açtı. Dava sürecinde, ret kararı gerekçelerindeki sakıncaları gideren yeni bir istek meclis gündemine geldi. Arsa ortakları iptal davası devam etmesine karşın yeni değişiklik istedi. Ocak ayında Karabağlar Belediye Meclisi’nin imar komisyonuna gönderdiği önerge, ilk planla ilgili dava geri çekildikten sonra karara bağlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danisman-arsasina-komisyon-onayi_78199.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!