Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Danıştay, Baz İstasyonları Yönetmeliği'nin Yürürlüğünü Durdurdu

Danıştay 10. Dairesi, "10 khz-60 ghz Frekans Bandında Çalışan Sabit Telekomünikasyon Cihazlarından Kaynaklanan Elektromanyetik Alan Şiddeti Limit D

Dünyab>Danıştay 10. Dairesi, "10 khz-60 ghz Frekans Bandında Çalışan Sabit Telekomünikasyon Cihazlarından Kaynaklanan Elektromanyetik Alan Şiddeti Limit Değerlerinin Belirlenmesi, Ölçüm Yöntemleri ve Denetlenmesi Hakkında Yönetmelik"in ve işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.
Antalya Barosu Başkanı Zeki Durmaz, düzenlediği basın toplantısında, GSM baz istasyonları konusundaki yönetmelikle ilgili Danıştay 10. Dairesi'nde açtıkları davanın ara kararını açıkladı. Durmaz, GSM baz istasyonlarının insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin bilimsel raporlarla kanıtlanmış olmasına rağmen, ülke düzeyinde bu cihazların gelişi güzel toplu yaşam alanlarında yerleştirildiğinin bilindiğini söyledi.

Antalya Barosu'nun Danıştay 10. Dairesi'ne açtığı davada, Danıştay'ın, Telekomünikasyon Kurumu'nun yürürlüğe koyduğu yönetmeliğin, daha önce verilen yürütmeyi durdurma kararındaki gerekçeleri aynen taşıması ve idari yargı kararında öngörülen Anayasal yükümlülüğün yerine getirilmemesi nedeni ile gerek valiliğin işlemi, gerekse anılan yönetmeliğin hukuka aykırı görülerek, bu yönetmelik hakkında da yürütmenin durdurması kararını verdiğini bildirdi.

"Devletin çevre sağlığına zarar veren cihazları denetleme yetkisini kullanmayı engelleyen yönetmeliğin yürürlüğü durdurulmuştur" diyen Zeki Durmaz, şunları kaydetti:

"Bu nedenle valilik ve belediyelerin yasadan doğan yetkilerini kullanarak, konuyu ivedi Mahalli Çevre Kurulu'na götürüp gerekli önlemi almaları yasal görevleri icabıdır. Kentlimizin yaşam ortamlarından bu cihazların kaldırılmasını sağlamak amacıyla Baromuz, kendine düşen görevi yerine getirerek, yönetmelik engelini ortadan kaldırmıştır. Yönetmelik hakkındaki yargı kararını duyurur, valiliğimizin ve belediyelerimizin kamu yararına uygun kararlar alacağını umarız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistay-baz-istasyonlari-yonetmeliginin-yururlugunu-durdurdu_2622.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!