Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Danıştay'ın Kararı Yerel Seçimlerin Kaderini Değiştirebilir

Danıştay, DSP Eskişehir milletvekili Tayfun İçli’nin adrese dayalı nüfus kayıt sistemiyle hazırlanan seçmen kütüklerinin iptali için açtığı davayı gündemine aldı ve İçişleri Bakanlığı ile Yüksek Seçim Kurulundan (YSK) savunma istedi. Danıştay, yürütmeyi durdurma kararı verirse çok eleştirilen seçmen kütükleri iptal edilecek. 29 Mart seçimlerinde

Gazeteport
Danıştay'ın Kararı Yerel Seçimlerin Kaderini Değiştirebilir

Danıştay, DSP Eskişehir milletvekili Tayfun İçli’nin adrese dayalı nüfus kayıt sistemiyle hazırlanan seçmen kütüklerinin iptali için açtığı davayı gündemine aldı ve İçişleri Bakanlığı ile Yüksek Seçim Kurulundan (YSK) savunma istedi. Danıştay, yürütmeyi durdurma kararı verirse çok eleştirilen seçmen kütükleri iptal edilecek.  29 Mart seçimlerinde eski kütükler kullanılacak.

Yürütmeyi durdurma kararı

İçli, yaptığı açıklamada, seçmen kütüklerinin ülke çapında düzenleyici bir işlem olduğu için doğrudan Danıştay’a dava açtığını anımsattı. YSK’nın 5 Eylül 2008 tarihinde İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile imzaladığı protokole göre, seçmen kütüklerinin adrese dayalı kayıt sistemiyle hazırlandığını da hatırlatan İçli, bu protokolün de iptalini istediğini söyledi.

Dava dilekçesinde seçmen kütükleriyle ilgili yürütmenin durdurulmasını istediğini belirten İçli, itirazına yönelik incelemeyi Danıştay 10. Dairesi ve tetkik hakimliğinin 31 Aralık’ta tamamladığını bildirdi. "Danıştay, dava dilekçesine yönelik İçişleri Bakanlığı ve YSK için savunma süresini bir aydan 15 güne indiren bir karar da verdi. Bu karara göre, hem bakanlık hem de YSK 15 Ocak gününe kadar savunma verecek ve Danıştay da yürütmeyi durdurma istemimi karara bağlayacak" dedi.

Seçimler iptal olmaz

İçli, YSK’nın askıya çıkardığı seçmen kütüklerinin iptal edilmesiyle seçimlerin ertelenmesi ihtimalinin doğmayacağını da belirterek, "Bu durumda 22 Temmuz 2007 genel seçimi ile Anayasa değişikliğinin halkoyuna sunulmasında kullanılan seçmen kütükleri 29 Mart’taki yerel seçimlerde kullanılır" dedi. Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi ile oluşturulan seçmen kütüklerinden Kandil dağında bulunan PKK’lı teröristler de çıkmış, bir dairede 76 kişinin olduğu belirlenmiş, boş arsalarda seçmenler saptanmış ve 20 yıldır aynı yerde oturan kişilerin bu kez isimlerinin kütüklerde olmadığı ya da ilgisiz yerlere aktarıldığı belirlenmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistayin-karari-yerel-secimlerin-kaderini-degistirebilir_65668.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!