Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dar Gelirliye 20 Bin Konut daha Geliyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), ev alacak parası olmayanlar için yapımına başlanan 100 lira taksit ve 20 yıl vadeli konutların sayısını, gelen yoğun talep üzerine 18 bin 532'den 38.768'e çıkardı.

Zaman Gazetesi
Dar Gelirliye 20 Bin Konut daha Geliyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), ev alacak parası olmayanlar için yapımına başlanan 100 lira taksit ve 20 yıl vadeli konutların sayısını, gelen yoğun talep üzerine 18 bin 532'den 38.768'e çıkardı. İdare, bu çerçevede ilk olarak inşa etmeye başladığı 45 metrekarelik 18 bin 532 'yoksul konut' yapımına hızla devam ediyor. İlk etap konutların inşaatını bu yıl içinde tamamlamayı hedefleyen idare, yıl sonuna kadar (5 ay) ilk anahtar teslimlerine başlayacak.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine yapımına başladıkları konutların 67 il ve 18 ilçeye yayıldığını söyledi. Bayraktar, "Hedefimiz, 1 oda 1 salon yoksul konutlarını tüm Türkiye'ye yaymak. Yapımına geçen yıl başladığımız konutlardan Adapazarı Korucuk ve Eskişehir Aşağısöğütönü'nde yüzde 90, Van Kevenli'de yüzde 88, Antalya Çıplaklı'da yüzde 72 ve Gaziantep Şahinbey'de yüzde 57 inşaat seviyesine geldik. İlk konutları 2011 yazında teslim etmeyi planlıyorduk, ancak işi sıkı tutarak konut teslimlerini 6 ay önce yapabilecek duruma geldik." dedi.

TOKİ ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde yapılan yoksul konutları hiç peşinatsız, 240 ay (20 yıl) vadeli ve 100 liradan başlayan taksitlerle satılıyor. 20 yıl vadeli konutların taksitleri, normal satışlarda her yıl memur maaşına ve TEFE'ye endeksli olarak artırılacak. Konutlarda sosyal ihtiyaçlar için, ayrı bir mekanda ortak televizyon izleme salonu, doktor odası, kafeterya ve yemek salonu da yer alacak. 45 metrekarelik 1 oda 1 salondan oluşan konutlara ek olarak, talep doğrultusunda TOKİ tarafından 50, 65 ve 71 metrekarelik 2 oda 1 salon konutlar da yapılacak. TOKİ tarafından yoksul konutu yapımı için yürütülen çalışmalar kapsamında Artvin, Manisa, Mardin, Ordu, Tokat ve Yalova'da uygun arsa bulunamadığı, Ardahan, Burdur, Giresun, Hakkari, Karabük, Muş, Nevşehir ve Rize valiliklerinden konut yapımı için herhangi bir talep gelmediği bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dar-gelirliye-20-bin-konut-daha-geliyor_80551.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!