Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Darüşşafaka'ya 'Hayır' Taşyapı'ya 40 Katlı Otel

Belediye, İstanbul'daki en gözde yerinde hastane yaptırmak isteyen Darüşşafaka Cemiyeti'nin planını geri çevirdi. Arazi Taşyapı'ya geçince imar değişikliği yapılarak otel ve ticaret alanı izni verildi.

Sabah Gazetesi
Darüşşafaka'ya 'Hayır' Taşyapı'ya 40 Katlı Otel

elediye, İstanbul'daki en gözde yerinde hastane yaptırmak isteyen Darüşşafaka Cemiyeti'nin planını geri çevirdi. Arazi Taşyapı'ya geçince imar değişikliği yapılarak otel ve ticaret alanı izni verildi.

Koşuyolu'nda bulunan araziyi hayırsever Saffet Lütfi Tozan, 40 yıl önce Darüşşafaka Cemiyeti'ne 'şart koymadan' bağışladı. İlçe belediyesinin 1/1000 ölçekli planlarında, isale hattı ve yeşil alan düzenlemeleri çıktıktan sonra kullanılabilir alan 11 dönüm olarak işlendi. 143 yıldır hayırseverlerin bağışları ile ayakta duran ve yılda 750 yetim okutan Darüşşafaka Cemiyeti yöneticileri, İslam Kalkınma Bankası'yla birlikte araziye hastane yapmak için projeler hazırlayıp, plan tadilatı istedi. Ancak, tüm girişimlere "hayır" denilerek değişikliğe izin verilmedi. Cemiyet çareyi gazetelere ilan vererek, araziyi satmakta buldu.

Değeri 70 milyon $
Cemiyet'te uzun yıllardır başkanlık yapan Çetin Berkmen'in yönetim kurulu gündemine getirdiği satış her seferinde büyük tartışmalara neden oldu ve hep reddedildi. Ancak Berkmen, yönetim değişikliğinin hemen ardından "paraya ihtiyacımız var, sıkıştık" diyerek 3 parça tapudan oluşan araziyi, açık arttırmayla 19 Nisan 2005'te 7 milyon dolara Taşyapı'nın sahibi Emrullah Turanlı'ya sattı. Yıllardır TIR parkı olarak kullanılan araziyi alan şirket, hiç vakit geçirmeden Büyükşehir Belediyesi'ne müracaat ederek plan değişikliği istedi.

İmar Komisyonu araziye "3 emsal ve serbest yükseklikle otel ve turizm tesis alanı" yapılmasını uygun buldu. Ayrıca rapora "bodrum katları emsale dahil değildir" denerek inşaat alanı daha da artırıldı. İmar Müdürlüğü ve Planlama Müdürlüğü'nün "olumsuz görüş bildirmesine" karşı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi emsali 3'e çıkartıp, imar planında araziyi konut alanından çıkartarak otel ve ticaret alanı olarak belirledi. 18 dönüm arazinin tamamı imara açıldı ve 7 milyon dolara satılan arazinin değeri 70 milyon dolara çıktı.

İptal başvurusu
Validebağ Gönüllüler Derneği, yetki gaspı yapıldığı iddiasıyla Bölge İdare Mahkemesi'ne yürütmenin durdurulması istemiyle 19 Ekim 2006 tarihinde dava açtı. Mimarlar Odası, Şehir Plancılar Odası da bu davaya müdahil oldular. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi'ne de planların iptali için başvurdular. İtirazlardan henüz bir sonuç çıkmazken araziye Kadıköy'ün en yüksek yapısı olacak olan 40 katlı Burj El Arab Oteli'nin benzer inşaa edilecek. Darüşşafaka'nın zarar görmemesi için okuldan mezun olan ve cemiyette görev alan bir çok isim satışla ilgili konuşmak istemiyor.

Yetim hakkı nerede
Darüşşafakalılar Derneği Başkanı Orhan Yalçın Gültekin, bahse konu arsanın cemiyete yapılan en büyük bağış olduğunu söyledi. 1908 yılından kurulan ve yaklaşık 100 yıldır faaliyette olan derneğin başkanı Gültekin şöyle konuştu: "Açılan davalara müdahil olacağız. Cemiyetin kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirilmesi lazım. Belediyenin hayır kurumuna destek olmasını beklerdik. Planların iptali için var gücümüzle çalışacağız. Yüce yargı yılda 750 yetimin okutulduğu kurumumuzun mağduriyetini gözönünde bulunduracaktır."

Burj El Arab'ın benzeri olacak
Koşuyolu'na yapılacak 5 yıldızlı otel, Dubai'deki dünyanın tek yedi yıldızlı oteli Burj El Arab'ı yapan İngiliz mimarlık şirketi Atkins Grubu tarafından gerçekleştirilecek. Taşyapı'nın Selçuk Ecza Holding'le işbirliğiyle yaptıracağı otel 165 metre yüksekliğinde ve 40 katlı olacak. Lüks odalar Boğaz manzaralı olacak. 1200 kişilik büyük bir balo salonu bulunuyor.

Mimar Tom Wright'ın esin kaynağı İstanbul Boğazı'nın kendisi. Bölge müdürü Geku George, "Batı ve Doğu'yu ayıran Boğaz, geçmiş ve geleceğin karışımını sunuyor. büyük ihtişam ve sade güzelliğin. Biz de tasarımlarımızda buna bağlı kaldık. Doğu ve Batı kanatları olan otel tasarladık. Aynı zamanda giriş katında atriumda bir akar su tasarladık" dedi. Otelin 2008'de bitmesi bekleniyor.

Her taşın altından Turanlı çıkıyor
Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı "proje tasarım anlayışımızı takip edin" diyerek İstanbul'da birçok projeye imza atıyor. Turanlı geçtiğimiz aylarda ihaleden 15 gün önce ve aynı gün kurduğu iki şirket ile Salıpazarı ve Çobançeşme Fidan Borsası ihalelerini alması da tepkilere neden olmuştu. Turanlı'nın bitirdiği işlerin bağlantı yolları da hemen yapılıyor.

İşte Turanlı'nın diğer projeleri:

Maslak: Mashattan projesi ile gökdelenler yapıyor.

Acıbadem: 650 daire ve 50 bin metrekare sosyal tesis alanı.

Ataköy Projesi (Novus): Emlak Konut Gayrimenkul Ortaklığı'na ait Ataköy'de bir proje.

Mecidiyeköy Projesi: 35'er katlı iki kule ve alışveriş merkezi.

Göztepe Projesi: Göztepe Parkı'nın karşısında, deniz manzaralı 16 katlı konut ve Bağdat Caddesi'ne paralel 4 katlı iş merkezi.

Ethemefendi projesi: Ethemefendi Caddesi'nde 7 ve 14 katlı olmak üzere iki bloktan oluşan lüks konut projesi.

Çiftehavuzlar projesi: Büyük Kulüp'ün yanında, 2 blokta toplam 12 daire olarak inşa ediliyor.

Suadiye Projesi: Tike'nin yanında 2 blokta toplam 9 daire. Deniz manzaralı daire projesi.

Fenerbahçe Projesi: Orduevi'nden denize inen bölgede, deniz kıyısında kurulacak.

Caddebostan Projesi: Deniz manzaralı, tek blokta toplam 6 daire olarak inşa ediliyor.

Moda Oteli: 300 oda kapasiteli, 5 yıldızlı otel olarak projelendiriliyor.

Çekmeköy Reşadiye Projesi: Ormanların içinde yüzme havuzlu ve sosyal tesisli, iki tipte toplam 11 adet villa.

http://www.yapi.com.tr/haberler/darussafakaya-hayir-tasyapiya-40-katli-otel_49912.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!