Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

DASK’ı Olmayana Ceza Gelsin

Sektör yetkilileri ülkenin yüzde 96’sını kapsayan deprem riskine ve yasal zorunluluk olmasına karşın hâlâ yaygınlaşamayan deprem sigortası için çarenin, yasaya konulacak ceza maddeleriyle mümkün olacağını dile getiriyor.

Cumhuriyet Gazetesi
DASK’ı Olmayana Ceza Gelsin

Sektör yetkilileri ülkenin yüzde 96’sını kapsayan deprem riskine ve yasal zorunluluk olmasına karşın hâlâ yaygınlaşamayan deprem sigortası için çarenin, yasaya konulacak ceza maddeleriyle mümkün olacağını dile getiriyor. Zorunlu deprem sigortası poliçe sayısında ulaşılan sigortalılık oranının, arzu edilen düzeyde olmadığını vurgulayan Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) Genel Sekreteri Erhan Tunçay, “Bunun en önemli sebepleri arasında, devletin afet konutu yapma geleneğini devam ettirmesi, risklere karşı sigorta yapma alışkanlığının özellikle bazı bölgelerde ve düşük gelirli gruplarda düşük olması ve sigorta bilincinin arttırılması yönündeki çabaların yetersiz kalması sayılabilir” dedi.

Ülkemiz topraklarının yüzde 96’sı, ülke nüfusunun ise yüzde 98’inin farklı derecelerde deprem riskiyle karşı karşıya olduğunun altını çizen Tunçay, bu gerçekle 1999’da meydana gelen iki büyük deprem felaketi ile daha net yüz yüze gelinmiş ve 587 sayılı KHK ile zorunlu deprem sigortası sistemi kurulduğunu hatırlatarak, “Ancak geçen 10 yıllık süreye rağmen ülkemizde halen Afet Sigortaları Kanunu yasalaşamadı. Yükümlüleri sigorta yapmaya teşvik için tapu işlemleri dışında gerekli denetim mekanizmaları oluşturulamadı ve sistem KHK ile kurulduğu için bu sigortayı yaptırmayanlar için herhangi bir müeyyide de getirilmedi” dedi.

Zorunlu trafik sigortası uygulaması incelendiğinde bu sigortanın kanuni dayanağı 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu olduğunu ve bu sigortaya sahip olmayan araçların trafikten men edildiğini anlatan Tunçay, trafik sigortasında olduğu gibi kanunla ihdas edilmiş birçok zorunlu sigortada, faaliyete izin vermeme veya faaliyetten men gibi benzer yaptırımlar bulunduğunu söyledi.

Zorunlu deprem sigortasında da istenilen sigortalılık oranlarına ulaşabilmek için bilinçlendirme kampanyaları yanında etkin bir denetim mekanizması ile birlikte sigorta yaptırmayan yükümlülere yönelik cezai hükümlerin getirilmesi gerektiğini düşenen Tunçay, tasarıyla ilave iç denetim oluşturulduğunu, alım satımlarda yapımının zorunlu kılındığını, ancak yapılmaması durumunda cezasının ne olduğunun belirtilmediğini dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/daski-olmayana-ceza-gelsin_73755.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!