Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

DASK’ta Gelişmiş Ülkelere Yaklaşıldı

Kuruluşunun 10. yılını yoğun bir iletişim kampanyası ile geçiren DASK, vatandaşları deprem ve Zorunlu Deprem Sigortası hakkında bilinçlendirme yönünde önemli yol kat etti. DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, “Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına giren 13 milyon konuttan 3.3 milyonunun, yani yüzde 25’inin güvence altına alındığını görüyoruz.

Cumhuriyet Gazetesi
DASK’ta Gelişmiş Ülkelere Yaklaşıldı

Kuruluşunun 10. yılını yoğun bir iletişim kampanyası ile geçiren DASK, vatandaşları deprem ve Zorunlu Deprem Sigortası hakkında bilinçlendirme yönünde önemli yol kat etti. DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, “Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına giren 13 milyon konuttan 3.3 milyonunun, yani yüzde 25’inin güvence altına alındığını görüyoruz. Türkiye bu oranla yüksek gelir seviyesine sahip ülkelere hızla yaklaşıyor” dedi.

Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Afet Azaltma Strateji Merkezi tarafından hazırlanan 2005-2015 Hyogo Eylem Planı’na değinen Yazıcı, Türkiye’nin 2000’de kurulan DASK sayesinde afetlere yönelik sigorta uygulaması açısından bu planın önünde gittiğini dile getirerek şunları söyledi:

“Bu rapor afet sigortası yaptırma oranının düşük gelirli ülkelerde yüzde 1, orta gelirli ülkelerde yüzde 3 iken yüksek gelirli ülkelerde ortalama yüzde 30 olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye’ye baktığımızda ise bugün Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına giren 13 milyon konuttan 3.3 milyonunun, yani yüzde 25’inin güvence altına alındığını görüyoruz. Türkiye bu oranla yüksek gelir seviyesine sahip ülkelere hızla yaklaşıyor. Ancak bu oranı elbette yeterli bulmuyor, 3-4 yıl içinde Zorunlu Deprem Sigortalı konut sayısını 5.5 milyona çıkarmayı hedefliyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/daskta-gelismis-ulkelere-yaklasildi_83345.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!