Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Daskyleion Kenti Gün Işığına Çıkıyor

Dünyada en eski Zerdüşt tapınağının bulunduğu Balıkesir’in Bandırma ilçesine bağlı Hisartepe’deki Daskyleion Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları başladı.

NTV
Daskyleion Kenti Gün Işığına Çıkıyor

ünyada en eski Zerdüşt tapınağının bulunduğu Balıkesir’in Bandırma ilçesine bağlı Hisartepe’deki Daskyleion Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları başladı.

Ergili Hisartepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Tomris Bakır, Daskyleion’daki 18’inci kazı yılında arkeolog, restoratör, mimar, arkeojeofizik uzmanlarından oluşan 30 kişilik ekibin çalışacağını belirtti. Bakır, Bandırma İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerinin kazı alanı ve kazı evini keneye karşı ilaçladığını belirterek, “Biz de kene ısırmasından korunmak için kıyafetlerimize özen göstereceğiz. Açık renkli uzun kollu kıyafetler giyip, pantolonlarımızı çorapların içine sokacağız. Son aylarda meydana gelen olaylar bizi de üzdü” diye konuştu.

Bakır, bu yılki kazıların, Pers dönemine ait saray, dini ve kamu yapılarının yer aldığı Hisartepe’nin en üst noktasına odaklanacağını ve Zerdüşt tapınağının bulunduğu alanın önemli ölçüde aydınlığa kavuşacağını ifade etti. Tomris Bakır, kazı çalışmalarının, Eylül ayı ortalarına kadar devam edeceğini sözlerine ekledi.

Daskyleion Antik Kenti
Dünyada kazı çalışmaları yürütülen tek Pers satraplık (valilik) merkezi olan Daskyleion’da, M.Ö. 477 yılında Satrap Artabazos’un yaptırdığı saray ve dünyada en erken tarihli ve tek örnek olan Zerdüşt tapınağı yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/daskyleion-kenti-gun-isigina-cikiyor_47038.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!