Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Datça'da Hukuksuz Satış

Datça Belediyesi, ilçenin en kıymetli yerlerinde bulunan 4 arazinin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) devredilip satışa çıkarılmasını yargıya taşıdı. Belediye satışın hukuksuz olduğunu belirterek iptalini istedi.

yapi.com.tr
Datça'da Hukuksuz Satış

TOKİ, aralarında Muğla Datça’nın da bulunduğu 26 ilde 993 bin metrekare büyüklüğünde 87 arsayı “açık artırma” yöntemiyle geçen ay satmıştı. Satılan arsalar arasında Datça Mahallesi’nde 11 bin metrekare büyüklüğünde 2 konut, park ve yol alanı, İskele Mahallesi’nde de 6 bin 755 metrekare büyüklüğünde 2 konut, park ve yol alanı vardı.

Önce devir sonra satış
Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre Datça Belediyesi, TOKİ’ye karşı satışların iptali istemiyle Muğla İdare Mahkemesi’ne başvurarak dava açtı. Belediye dava dilekçesinde satışların yasaya ve hukaka aykırı olduğunu belirterek iptal edilmesini istedi. Arazilerin mülkiyetinin Maliye Hazinesi’ndeyken 16 Ekim’de bedelsiz olarak TOKİ’ye devredildiğine dikkat çekilen dilekçede devir tarihinden çok kısa bir süre sonra 29 Aralık’ta açık artırma yöntemiyle 3. kişilere satıldığı anlatıldı. Dilekçede Hazineden TOKİ’ye yapılan bedelsiz devrin hukuka uygun olmadığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Kaldı ki, bedelsiz devre konu taşınmazlar ancak toplu konut yapımı ya da arsa üretim amacıyla kullanılabilir. Yani bu taşınmazların bizatihi arsa üretim çalışmaları tamamlanmadan veya konut projesi oluşturulmadan, doğrudan 3. kişilere satılması devrin kanunda belirtilen amacına uygun değildir.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/datcada-hukuksuz-satis_169467.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!