Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Davos Limuzini Yasakladı Çevrecilere Yaranamadı

Her yıl, siyaset ve iş dünyası liderlerinin kullandığı limuzinlerin ve ciplerin geçit törenine sahne olan Davos, ‘çevreci kaygılarla’ bu yıl buna kısıtlama getirdi. Kısıtlama, kilometre başına 230 gramdan fazla karbondioksit üreten veya 100 kilometrede 9 litreden çok benzin harcayan araçları kapsıyor. Ancak birçok çevreci kuruluş bunun göstermelik

Milliyet Gazetesi
Davos Limuzini Yasakladı Çevrecilere Yaranamadı

Dünyanın önde gelen siyasetçi, finansçı ve işadamlarını bir araya getiren İsviçre’nin Davos şehrindeki Dünya Ekonomik Forumu (WEF) bugün başladı. 40’ıncı yılını kutlayan Davos, bu sene ‘çevreci’ bir kimliğe büründü. Her yıl, siyaset ve iş dünyası liderlerinin kullandığı limuzinlerin ve ciplerin geçit törenine sahne olan Davos, ‘çevreci kaygılarla’ bu yıl buna kısıtlama getirdi. Kısıtlama, kilometre başına 230 gramdan fazla karbondioksit üreten veya 100 kilometrede 9 litreden çok benzin harcayan araçları kapsıyor.

Ancak birçok çevreci kuruluş bunun göstermelik olduğu yorumunu yapıyor. Çevre örgütü Greenpeace’in İsviçre sorumlusu Bruno Heinzer, “Davos’ta dünyayı kurtarmak için bir araya gelmiyorlar. Kendi işlerini kurtarmak için toplanıyorlar. İklim değişikliğine karşı atılacak adımlar sınırlı olacak. Sadece iyi bir imaj oluşturmak istiyorlar” dedi.

Davos’un polis şefi intihar etti

Çevreciler zirveye davetli binlerce katılımcının Zürih’e yaptıkları uçuşların ve buradan Davos’a helikopterle taşınmasının hiç hesaba katılmadığı eleştirisini getiriyor. Sivil toplum örgütü Oxfam’ın yöneticilerinden Rob Bailey, “Davos toplantılarının sebep olduğu karbon salımını düşünürseniz, otomobillere getirilen kısıtlama yalnızca küsurat olur” diye konuştu. Öte yandan Davos’ta güvenliği sağlayan polis kuvvetlerinin başındaki isim olan Markus Reinhardt dün otel odasında ölü bulundu. Polis yetkilileri 61 yaşındaki Reinhardt’ın çok büyük olasılıkla intihar ettiğini açıkladı.   

Türkiye’yi Durmuş Yılmaz temsil ediyor

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın katılmadığı Davos toplantılarına bu yıl Müslüman dünyadan ilginin büyük olduğu belirtildi. Davos’un bu yılki katılımcıları arasında Filistin Başbakanı Selam Feyyad, Ürdün Kralı Hasan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de bulunuyor. Toplantıya Türkiye’den kamu görevlisi olarak sadece Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve az sayıda özel sektör yöneticisi katılacak.

‘Kardeş’ Ignatius orada

Davos toplantılarına, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl “one minute” çıkışıyla konuşulan panelin yöneticisi David Ignatius’un kardeşi Adi Ignatius da katılacak. 29 Ocak’ta “Yükselen Çokuluslular ve Küresel Yenilikler” başlıklı paneli yönetecek olan Adi Ignatius Harvard Business Review adlı derginin Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyor. Geçen yıl yaşanan gerginliğin aktörlerinden İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres bu yıl da toplantılara katılacak. Şimon Peres’in panel arkadaşlarından biri ise Sırbistan Devlet Başkanı Danilo Turk olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/davos-limuzini-yasakladi-cevrecilere-yaranamadi_76105.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!