Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Davraz Dağı Türkçeleşecek!

Akdeniz’in kayak merkezlerinden Davraz’a ‘Türkçe isim aranıyor. Davraz Kayak Merkezi ’nin ismini dağdan aldığını, ancak Türkçe karşılığı olmadığını söyleyen Isparta Valisi Ali Haydar Öner, “Bunun yerine yeni bir isim düşünülebilir” dedi. Öner’in önerdiği isim, ‘Kayaklı Yayla’.

Radikal Gazetesi
Davraz Dağı Türkçeleşecek!

Akdeniz’in kayak merkezlerinden Davraz’a ‘Türkçe isim aranıyor. Davraz Kayak Merkezi’nin ismini dağdan aldığını, ancak Türkçe karşılığı olmadığını söyleyen Isparta Valisi Ali Haydar Öner, “Bunun yerine  yeni bir isim düşünülebilir” dedi. Öner’in önerdiği isim, ‘Kayaklı Yayla’.

Öner’in verdiği bilgiye göre Davraz adı daha önceki kaynaklarda ‘Davras’ olarak geçiyordu. Ancak halk arasında hep ‘Davraz’ olarak kullanıldı. Dağdaki kayak merkezine de 1995’de Davraz Kış Sporları ve Kayak Merkezi adı verildi.

Vali Öner, değişiklik yapılabileceği sinyalini verdi: “Davraz Kayak Merkezi, ismini dağdan almış ancak Türkçe bir karşılığı yok. Telaffuzu konusunda da sıkıntılar yaşanıyor. Bunun yerine yeni bir isim düşünülebilir. Henüz net bir kararımız yok. Düşünce aşamasındayız. Bu düşünceyi de kamuoyuyla paylaşıyoruz. Herkes görüşünü belirtmekte serbest. İlk aklıma gelen isimler arasında ‘Kayaklı Yayla’ var. Bunun gibi farklı isimler de türeyebilir. Bu durum henüz netlik kazanmış değil, sadece bir görüş.”

Isparta’daki Davraz tek zirveli (2 bin 635 metre) bir dağ. Dağ yerli turistlerin yanı sıra Fransız, Almanlar ve İngilizlerin de ilgisini çekiyor. Kayak sezonu aralık ve nisan arasında.

http://www.yapi.com.tr/haberler/davraz-dagi-turkcelesecek_65850.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!