Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

DB, Türkiye için Büyüme Tahminini İkiye Katladı: Bu Yıl için Yüzde 6.3

Yılbaşında bu yıl Türkiye'de GSYİH artışını yüzde 3.3 olarak tahmin eden Dünya Bankası, büyüme tahminini yüzde 6.3'e yükseltti. Güncellediği raporda banka Türkiye'nin 2011'de yüzde 4.2, 2012'de de yüzde 4.7 düzeyinde büyümesini bekliyor.

Radikal Gazetesi
DB, Türkiye için Büyüme Tahminini İkiye Katladı: Bu Yıl için Yüzde 6.3

Avrupa’da belirsizliğin kalıcı olması durumunda üretimin daha zayıf olması olasılığı bulunuyor. Satınalma paritesine göre dünyada küresel büyümenin 2010’da ve 2011’de yüzde 3.3 oranında artacağı tahmin ediliyor. FOTOĞRAF: REUTERS

Yılbaşında bu yıl Türkiye'de GSYİH artışını yüzde 3.3 olarak tahmin eden Dünya Bankası, büyüme tahminini yüzde 6.3'e yükseltti. Güncellediği raporda banka Türkiye'nin 2011'de yüzde 4.2, 2012'de de yüzde 4.7 düzeyinde büyümesini bekliyor

Dünya Bankası’nın yıl başında yayımladığı ‘Küresel Ekonomik Beklentiler 2010’ (Global Economic Prospects 2010) raporunun yaz güncellemesi açıklandı.

Ocak ayında bu yıl Türkiye’de GSYİH’nın yüzde 3.3 artacağını öngören Dünya Bankası, bu yıl için büyüme beklentisini yüzde 6.3’e yükseltti.

DB ocak ayındaki raporunda 2011 için ise Türkiye’de yüzde 4.2 büyüme öngörmüştü. Bu tahminde bir değişiklik yapılmadı. Güncellemede Türkiye’nin 2012 yılında yüzde 4.7 büyüme rakamına ulaşacağı belirtildi.

Tahminler faizler ve petrol fiyatları dikkate alınmadan yapıldı.

‘Orta Asya etkilenebilir’

Raporda bazı Avrupa bankalarının ödeme güçlüğü içine düşmesi ya da büyük çaplı yeniden yapılanmaya gitmesi durumunda uluslararası sermaye akışı açısından Orta Asya ülkelerinin de etkilenebileceği tahmininde bulunuldu. Dünya Bankası’nın ‘Karşı Rüzgârlar ve Ekonomik Toparlanma’ temasını işlediği, ‘Küresel Ekonomik Beklentiler’ raporunun yaz güncellenmesinde, ‘Birkaç yüksek gelirli Avrupa ülkesinin mali pozisyonu hakkındaki piyasa tedirginliği, dünya ekonomisi için yeni bir zorluk meydana getiriyor’ denildi.

Raporda bazı Avrupa bankalarının ödeme güçlüğü içine düşmesi ya da büyük çaplı yeniden yapılanmaya gitmesi durumunda uluslararası sermaye akışı açısından Orta Asya ülkelerinin de etkilenebileceği tahmininde bulunuldu. Güncellemede, yeni zorlukların; ekonomik toparlanma daha uzun vadeye yayılırken, mali teşviklerin olumlu etkilerinin zayıfladığı ve GSYİH kazançlarının giderek artan şekilde özel yatırım ve tüketime bağlı olacağı bir dönemde ortaya çıktığına dikkat çekildi.

Şimdiye değin Avrupa’daki finansal gelişmelerin gelişmekte olan ülkelerde sınırlı etkiler doğurduğu kaydedilen  raporda, ‘Küresel hisse senedi piyasaları yüzde 8 ile yüzde 17 arasında düşse bile birçok gelişmekte olan ülkenin risk priminde küçük azalışlar yaşandı’ denildi. Şu ana mesajlara yer verildi:

Avrupa’da belirsizlik fazla*  Satınalma paritesine göre dünyada küresel büyümenin 2010’da ve 2011’de yüzde 3.3 artacağı, 2012’de yüzde 3.5 gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Gelişmekte olan ülkelere yönelik özel sermaye akışlarının 2009’da GSYİH’larının yüzde 2.7’si düzeyinden, 2010’da yüzde 3.2’ye çıkacağı tahmin ediliyor.

* Avrupa’da belirsizliğin kalıcı olması durumunda üretimin daha zayıf olması olasılığı bulunuyor. Zengin ülkeler için daha yüksek olasılığı bulunan, sıkı para politikasının hızlı uygulandığı alternatif plan, toparlanmada biraz daha kesintiye yol açabilir. Avrupa ve Orta Asya’da büyüme rakamları bu yıldan başlayarak yüzde 4.1, yüzde 4.2 ve yüzde 4.5 olarak tahmin edildi.

* En zengin beş AB ülkesinde güven kaybının yüksek mali açıklar ve yüksek kamu borçlarıyla birleşmesi sonucu kredilerin dondurulması, bu ülkeleri durgunluğa itebilir, 2011’de büyümenin yavaşlamasına ve yüzde 2.4 olarak gerçekleşmesine yol açabilir.

* Yunanistan, İrlanda, İtalya, Portekiz ve İspanya’nın temerrüde düşmesi ya da buralarda büyük ölçekli bir yeniden yapılanma uygulanması, söz konusu ülkeler dışındaki birkaç bankanın borçlarını ödeme gücüne tehdit oluşturabilir, bunun küresel finansal sistem için kapsamlı sonuçlar doğurma potansiyeli vardır.

* Yunanistan, İrlanda, İtalya, Portekiz ve İspanya bankalarının önemli mevcudiyetinden dolayı, yüksek gelirli ülke borçlarında temerrüt ya da büyük çaplı yeniden yapılanma olması durumunda, Avrupa ve Orta Asya’ya ve daha az önemde olmak üzere Latin Amerika’ya uluslararası sermaye akışları ciddi etkilenebilir. (Radikal)

 

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/db-turkiye-icin-buyume-tahminini-ikiye-katladi-bu-yil-icin-yuzde-6-3_80270.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!