Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Define Avcıları, Iğdır Kalesi’ni Yerle Bir Etti

Merkeze 38 kilometre uzaklıktaki tarihi İpekyolu üzerinde, savunmaya elverişli sarp kayalıklar üzerine kurulan ve Korhan Kalesi olarak da bilinen Iğdır Kalesi, gözü dönmüş defineciler tarafından yerle bir edildi.

Hürriyet Gazetesi
1 Define Avcıları, Iğdır Kalesi’ni Yerle Bir Etti

erkeze 38 kilometre uzaklıktaki tarihi İpekyolu üzerinde, savunmaya elverişli sarp kayalıklar üzerine kurulan ve Korhan Kalesi olarak da bilinen Iğdır Kalesi, gözü dönmüş defineciler tarafından yerle bir edildi. Güvenlik görevlilerinin olayla ilgili soruşturma başlattığını kaydeden Kültür ve Turizm İl Müdürü Ziya Zakir Acar, definecilerin daha önce de kale içini köstebek yuvasına çevirdiklerini belirtti.

Acar şunları söyledi: "Korhan ya da Iğdır Kalesi, 2001 yılında Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca tescil edilmiş ve koruma altına alınmıştı. Ağrı Dağı’nın kuzey yamacında bulunan kale bütün bölgeye hakim bir kayalık üzerinde kurulmuş. Kale, iç ve dış olmak üzere iç bölümden oluşuyordu. Kale içinde bir de içkale vardı. Şimdi neredeyse hepsi zarar görmüş durumda. Kalenin bulunduğu alan yasak bölge olduğu için kimse gitmiyordu. Bazı görgü tanıkları, Kalenin Köy Hizmetlerine bağlı iş makinaları tarafından yıkıldığını söylüyor. Valiliğin emri ile olayla ilgili soruşturma başlattık."

http://www.yapi.com.tr/haberler/define-avcilari-igdir-kalesini-yerle-bir-etti_48295.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • soruşturma moruşturma hepsi boş, kimin yıktığını da biliyorlar, kimin yediğini de. korhana tesis yapma hayalleri hepsi oyunun bir parcasıydı. o dönemin valisi korhanda bir kamyon dolusu heykel çıkardı, tanıdığım çok samimi bir defineci arkadaş o ekibin içinde yer almıştı, tabi o paralı bir işciydi, asıl götüren götürdü. karakuyulu bir köylüden duymuştum bir defasında; benim cadırımın önünde bir delikli sal taşı vardı, bir gün baktım ki valinin arabasıyla birlikte içinde özel harekat timlerinin bulunduğu bir lant evin önüne geldi valinin arabası biraz ileride duruyordu, lant'an birkac asker indi çadırı en kısa zamanda burdan kaldırmamız gerektiğini söyledi sonra bir daha gelmediler. bizim evlerimiz aşaği indiğinde oraya giden köylülerimiz bizim evin önündeki taşın altını kazdıklarını öğrendim, ben zaten o zamanda onun için geldiklerini biliyordum dedi; yani birileri araştırma yapacaksa gitsin üstlerini bir araştırsın. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!