Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deloitte, 'Düşük Karbonlu Gelecek için Yeni Bir Enerji Dengesi' Öneriyor

Deloitte'un bağımsız enerji danışmanlarından Dr. Joseph A. Stanislaw tarafından hazırlanan ''Düşük Karbonlu Gelecek İçin Yeni Bir Enerji Dengesi'' başlıklı yeni enerji raporunda, sadece yenilenebilir enerjiye vurgu yapan yaklaşımların yetersiz kaldığı, temiz enerjiyi ön plana çıkaran daha dengeli bir duruş gerektiği ifade edildi.

yapi.com.tr
Deloitte, 'Düşük Karbonlu Gelecek için Yeni Bir Enerji Dengesi' Öneriyor

STRONG>Deloitte'un yeni enerji raporunda, sadece yenilenebilir enerjiye vurgu yapan yaklaşımların yetersiz kaldığı, temiz enerjiyi ön plana çıkaran daha dengeli bir duruş gerektiği ifade edildi.

Deloitte'un bağımsız enerji danışmanlarından Dr. Joseph A. Stanislaw tarafından hazırlanan ''Düşük Karbonlu Gelecek İçin Yeni Bir Enerji Dengesi'' başlıklı rapora ilişkin yapılan yazılı açıklamada, ABD örneği üzerinden giderek enerji politikalarının gerçekçi bir yaklaşımla hazırlanması gerektiği vurgulanan çalışmada, ''yeşil politikaların'' sağlıklı büyümedeki tartışmalı rolünün de irdelendiği belirtildi.

Raporda, ekonomik büyüme, enerji güvenliği ve adil piyasa gibi diğer değerlerin de dikkate alınmak zorunda olduğu, bu kavramlar ışığında, sadece yenilenebilir enerjiye vurgu yapan yaklaşımların yetersiz kaldığı, temiz enerjiyi ön plana çıkaran daha dengeli bir duruş gerektiği kaydedildi.

Enerji politikalarında bir uzlaşmaya yönelen yeni yaklaşımın temelinde, petrol fiyatlarındaki değişimlerin de önemli bir rolünün bulunduğu dile getirilen raporda, kriz döneminde yükselen petrol fiyatlarının düşme eğilimine girmesi ile rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, biyoyakıtlara ve petrol, doğal gaz gibi diğer enerji formlarına yapılan yeni yatırımların cazibesinin azaldığı ifade edildi.

Enerji fiyatlarındaki dengesizliklerin yeni ve yenilenebilir enerji yatırımlarını da etkileyerek iklim değişikliği ile mücadeleyi giderek zorlaştırdığı vurgulanan raporda, enerji piyasalarındaki belirsizliği azaltacak ve uzun vadeli yatırımlar yapılmasını teşvik edecek yeni bir çerçevenin yaratılmasının politikacıların öncelikli görevleri arasında yer aldığının altı çizildi.

Yeni teknolojilerin pazarda yaygınlaşmasının bir nesil kadar uzun zaman alacağının hesaplandığı dile getirilen raporda, bu alana yapılan yatırımların istikrarlı bir şekilde sürdürüleceği, buna karşılık temiz petrol, temiz gaz ve temiz kömür seçeneklerinin ekonomik gelişme modeli içinde değerlendirileceği bütünsel bir yaklaşımın hedeflendiği kaydedildi.

Çin, Hindistan, Brezilya ve diğer yeni enerji kaplanlarının ''pazarlık gücünün'' kalkınma yarışında ABD'ye benzeri görülmemiş bir baskı oluşturduğu vurgulanan raporda, Çin'de 586 milyar ABD Doları tutarındaki teşvik paketinin yaklaşık yüzde 40'ının yeşil projelere gittiği, Çin'in 2030 yılına kadar petrol ithalatını yüzde 30 ila 40, kömür talebini yüzde 40 ve sera gazı emisyonlarını yüzde 50 azaltmayı hedeflediği belirtildi.
    
Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Yatırımlar
    
Raporda, Çin'in yenilenebilir enerji tüketimini 2010 yılına kadar yüzde 10 ve 2020 yılına kadar yüzde 15 artırmayı hedeflediği için hidro, nükleer, güneş ve rüzgar enerjisi kapasitesini sürekli artırdığı dile getirilerek, dünyadaki güneş enerjisi ile çalışan cihazların yüzde 44'ünün güneş pillerini, artık sayıları 600'e ulaşan Çinli güneş pili üreticilerinin ürettiği kaydedildi.

Çin'de her 10 evden birinde, güneş enerjili termal su ısıtıcı kullanıldığına, bu ülkenin Asya'daki en büyük ve dünyadaki dördüncü büyük rüzgar santrali portföyüne sahip bulunduğuna işaret edildi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımda Çin'in bölgede yalnız olmadığı ifade edilen raporda, Güney Kore'nin de temiz enerji için her yıl GSYİH'sının yüzde 2'si tutarında yatırım yapma taahhüdünde bulunduğu ve bu rakamın beş yıl içinde toplam 80 milyar ABD Dolarına karşılık geldiği bildirildi.

Raporda, Pakistan'ın verimli doğal gazlı araçlarda dünya lideri olduğu, bu ülkeyi Arjantin, Brezilya ve İran'ın izlediği bilgisine yer verildi.

Danimarka'nın, ekonomisinin 1980 ile 2008 yılları arasında yüzde 70 büyümesini sağlayan verimlilik ve yenilenebilir enerji odaklı bir rota izlediği, rüzgar, yalıtım ve verimlilik teknolojilerinde dünya lideri haline geldiğine işaret edilen raporda, bu ülkenin 2011 yılı sonuna kadar yenilenebilir enerji kullanım oranını enerji portföyünün yüzde 20'sine çıkarmayı hedeflediği anlatıldı.

Raporda, 2000 yılında elektriğinin yüzde 6,3'ünü yenilenebilir enerjiden sağlayan Almanya'da bu oranın 2008 yılında yaklaşık yüzde 15'e çıktığı, hedefin 2020 yılında oranı yüzde 27'ye yükseltmek olduğu bildirildi.
    
Sahra Çölünde Elektrik Üretimi
    
Raporda, dünyadaki çöllerin insanoğlunun bir senede tüketebileceğinden daha fazla enerjiyi sadece altı saat içinde aldığının bilindiğine işaret edilerek, Suudi Arabistan'ın bu gerçekten hareketle 400 milyar dolarlık bir yatırım ile Büyük Sahra Çölü'nü tamamen yenilenebilir bir enerji kaynağına dönüştürecek önemli bir girişimi başlattığı anlatıldı.

Bu girişimin Sahra çölündeki sert koşullara dayanıp dayanamayacağını görmek için 100 megavatlık bir tanıtım projesi ile test edilmesinin planlandığı belirtilen raporda, bu projenin çölün bir bölümünün gelişmiş güneş pilleri ile kaplanması fikrine dayandığı kaydedildi.

Raporda, proje başarıya ulaşırsa 2050 yılında yüksek gerilimli kablolardan oluşan süper bir güç dağıtım şebekesi aracılığıyla burada üretilen elektriğin Avrupa'nın elektrik ihtiyacının yüzde 17'sini karşılayacağı bildirildi.

Deloitte Türkiye Danışmanlık Ortağı ve Enerji ve Doğal Kaynaklar Endüstri Lideri Sibel Çetinkaya yeni yaklaşım ve rapor hakkında şunları ifade etti:

''Günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut ihtiyaçlara çok hızlı bir cevap oluşturamayacağı anlaşılmış durumda. Ayrıca petrol, doğal gaz ve kömür gibi mevcut fosil yakıtların yeni teknolojilerle daha verimli ve temiz kullanımı mümkün görünüyor. Önümüzde bu yakıtların daha temiz kullanımını sağlayan teknolojiler ile yolumuza en azından bir süre daha devam edeceğimizi gösteren güçlü kanıtlar bulunuyor. Temiz enerji kavramının öne çıkacağı böyle bir dönem, aynı zamanda geleceğin yenilenebilir enerji kaynakları ortamına geçişi sağlayan bir köprü olarak önemli bir rol üstlenecektir.'' (AA)

ETİKETLER: firma çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/deloitte-dusuk-karbonlu-gelecek-icin-yeni-bir-enerji-dengesi-oneriyor_79018.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!