Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Demir-Çeliğe Kibar Eli Değecek

Kibar Holding, Sakarya Karasu'da 1 milyar dolarlık demir-çelik yatırımı için düğmeye bastı. Fabrikada otomotiv, beyaz eşya, inşaat gibi birçok alanda ana girdi maddesi olan yassı metal üretimi gerçekleştirilecek.

Zaman Gazetesib>Kibar Holding, Sakarya Karasu'da 1 milyar dolarlık demir-çelik yatırımı için düğmeye bastı. Fabrikada otomotiv, beyaz eşya, inşaat gibi birçok alanda ana girdi maddesi olan yassı metal üretimi gerçekleştirilecek. Bin 500 kişiye istihdam sağlayacak fabrika yılda 2 milyon tonun üzerinde üretime imza atacak.

Maliye Bakanlığı, Sakarya Karasu'da fabrika kurmak isteyen Kibar Holding'e yeşil ışık yaktı. Şirketin Karasu'da talip olduğu Hazine'ye ait 1 milyon 700 bin metrekarelik taşınmazın satışı için onay verildi. Yatırım tutarı 10 milyon dolar ve istihdam 50 kişiyi geçtiği için arazinin bedeli, çevredeki emlak değerine göre tespit edilecek. Araziyle birlikte liman yeri de tahsis edilecek. Sakarya Defterdarlığı tarafından satış işlemlerinin tamamlanmasının ardından firmanın fabrikanın temelini atacağı öğrenildi.

1 milyar 470 milyon YTL'lik yatırım planlayan holdingin yabancı bir şirketle ortaklık kurabileceği konuşuluyor. Yabancı ortaklar arasında Ruslar öne çıkıyor. Bünyesinde Assan Demir Çelik ve Sac Sanayii, Assan Çelik Ürünleri ve Assan Panel gibi şirketleri bulunduran holding, Karasu'da yapacağı üretimin bir kısmını kendi imalatında kullanacak.

Konuyla ilgili bilgi veren yetkililer, yassı demire ihtiyaç duyan bütün sektörlere hitap edeceklerini söyledi. Yetkililer, ekonominin her geçen gün büyüdüğü ve ana girdi maddelerinden biri olan demir-çeliğe büyük ihtiyaç duyulduğu için böyle bir yatırım kararı verdiklerini kaydediyor. Kurulacak fabrikada Kibar Holding Yatırım Koordinatörü, eski Erdemir Genel Müdürü Kerim Dervişoğlu'nun da etkin görev alması bekleniyor. Projede holding bünyesindeki Assan Alüminyum'un genel müdürü olan eski İsdemir Genel Müdürü Atamer Giyici de yer alacak.

Sanayiye ilk adımı 35 yıl önce attı
Türkiye'nin önde gelen holdinglerinden Kibar Grubu, sanayiciliğe ilk adımını 1972'de Kartal Sac İşleme Ünitesi ile attı. Sanayi ve ticaret faaliyetini 1980 yılında Kartal'da ilk kontinü galvaniz üretim tesislerini kurarak sürdürdü. 1998 yılına kadar geçen süre içinde Alüminyum Yassı Haddeleme Tesisleri'ni (1988), Assan Hyundai Çelik Servis Merkezi'ni (1992), Prefabrik Yapı Elemanları Kontinü Hattı'nı (1993) ve Alüminyum Folyo Üretim Tesisleri'ni (1995) kurdu. Son olarak 1997 yılında yaptığı yatırımla Hyundai Assan Otomotiv Tesisleri faaliyete geçti.

Rus devi İskenderun'a tesis kuruyor
Rusya'nın en büyük demir-çelik üreticisi firmalarından Rus MMK (Magnitogorsk Iron&Steel Works), Hatay'ın İskenderun ilçesinde Atakaş Şirketler Grubu ile demir-çelik sektörüne 1,1 milyar dolarlık yatırım için geçtiğimiz ay protokol imzalamıştı. MMK ile Atakaş'ın yüzde 50'şer ortaklığıyla kurulacak fabrikanın 2011 yılında tamamlanması planlanıyor. Fabrikanın yıllık 2,6 milyon ton yassı mamul üretmesi hedefleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/demir-celige-kibar-eli-degecek_54752.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!