Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Demir Çelik için Ortadoğu Nefesi

Demir çelik sektörü son aylarda yaşadığı ağır krizi geride bırakmaya hazırlanıyor. Sektördeki son gelişmelerin dile getirildiği İzmir Demir Çelik A.Ş’nin (İDÇ) Genel Kurulu’nda, Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, yılın ilk çeyreğinde kapasiteleri önemli oranda düşen fabrikaların, son bir ayda Ortadoğu ülkelerinden gelen taleple tekrar tam

Hürriyet Gazetesi
Demir Çelik için Ortadoğu Nefesi

Demir çelik sektörü son aylarda yaşadığı ağır krizi geride bırakmaya hazırlanıyor. Sektördeki son gelişmelerin dile getirildiği İzmir Demir Çelik A.Ş’nin (İDÇ) Genel Kurulu’nda, Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, yılın ilk çeyreğinde kapasiteleri önemli oranda düşen fabrikaların, son bir ayda Ortadoğu ülkelerinden gelen taleple tekrar tam kapasite çalışmaya başladığını belirtti.

Şahin, sektörün 2008 yılına ürün fiyatları ve talebin iyi durumda olması nedeniyle iyi girdiğini, ancak küresel krizin etkisiyle hammadde ve mamul fiyatlarının gerilediğini, talebin durma noktasına  geldiğini anlattı. 2009’un ilk çeyreğinde sektördeki tüm şirket bilançolarının ya sıfıra yakın kar ya da zarar gösterdiğini dile getiren Şahin, şunları söyledi:

“Ancak son günlerde olumlu işaretler var. Ortadoğu ülkelerinden gelen talep son bir aydır artış gösterdi. Mısır, Yemen, Dubai, Libya ve bazı Afrika ülkelerinden talep geliyor. Fabrikaların on gün çalışıp, on gün durduğu bir süreci yaşıyorduk. Üretim yapmak önemli.”

Avrupa’da hareket bize de yansıyor

Şahin, uzun vadeli konuşmanın mümkün olmadığını, iki üç ay sonrasını bilemediklerini, ancak ABD ve AB’deki her düzelmenin kendilerine çok çabuk yansıdığını söyleyerek, Türkiye’nin ihracatta ulaşım avantajına sahip olması nedeniyle rakiplerine göre avantajlı olduğunu dile getirdi. Şahin, iç piyasada 2007’deki 9 milyon tonluk seviyeye bakıldığında bu yıl 10 milyon ton olması gereken tüketimin 7-7.5 milyon ton düzeyinde olduğunu da kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/demir-celik-icin-ortadogu-nefesi_68806.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!