Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Demir-Çelik Sektöründe Altın Dönem Sona Erdi

Ege Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Uysal, son yıllarda demir-çelik ihracatında miktar ve fiyat olarak yaşanan yükselişin, yerini gerilemeye bıraktığını belirterek, "Demir-çelikte altın devir bitti" dedi.

Yeni Asır Gazetesi
Demir-Çelik Sektöründe Altın Dönem Sona Erdi

Ege Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Uysal, son yıllarda demir-çelik ihracatında miktar ve fiyat olarak yaşanan yükselişin, yerini gerilemeye bıraktığını belirterek, "Demir-çelikte altın devir bitti" dedi. Ege İhracatçı Birlikleri'nde 2008 yılı olağan genel kurul süreci, Ege Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği'nin olağan seçimsiz genel kurulu ile başladı.

Teşvik gerekli

Yönetim ve denetim kurullarının ibra edildiği genel kurullarda, 2009 çalışma programı ve birlik bütçesi oy birliği ile kabul edildi. Genel kuruldan sonra bir açıklama yapan Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Uysal, başta Avrupa olmak üzere demir ve demir dışı metallerin ihracat pazarlarının büyük ölçüde daraldığını söyledi. Demir-çelik ihracatçılarını ayakta tutan Ortadoğu pazarında da yavaşlama görüldüğünü dile getiren Uysal, "Yurtdışından talep azaldıkça üretim maliyetleri artıyor. Çünkü sektörde üretim maliyetini ton hesabına göre yapıyoruz. Şu an önümüzü göremiyoruz. Son dönemde binin üzerinde kişi işini kaybetti. Hükümetten sektöre yönelik teşvik istiyoruz. Türkiye'nin çıkış yolu ihracatta. İhracat yapmak ise bu dönemde hiç kolay değil. Bu nedenle üretimi karlı hale getirecek, ihracatı destekleyecek bir teşvik şart" diye konuştu.

Kart borcu

Hükümetin uyguladığı ÖTV indirimi ve bahar mevsiminden dolayı Nisan ortasından itibaren otomotiv sektöründeki küçük bir canlanma yaşadığını vurgulayan Uysal, bu gelişmenin demir ve demir dışı metaller sektörüne de olumlu yansıdığına dikkat çekti. Yurtdışından gelen hurda fiyatlarındaki yükselmenin de demir-çelik fiyatlarında artışa yol açtığını belirten Uysal, "Krizin başında yaşadığımız moral bozukluğu biraz azaldı" dedi. En büyük korkusunun kredi kartı borçları olduğunu vurgulayan Uysal, şöyle konuştu: "Norm Cıvata'da 30'un üzerinde kredi kartı borcu olan çalışan var. Bu işçilerin maaşına haciz geldi. Bu, toplam çalışan sayımızın yüzde 17'si. Bazı işletmelerde maaşına haciz gelen çalışan sayısı yüzde 30'a çıkıyor. Hepsinin borcunu ödeyip kredi kartlarını kestim. İşçi ücretleri üzerinde yük azaltılıp bu konuda önlem alınmalı."

http://www.yapi.com.tr/haberler/demir-celik-sektorunde-altin-donem-sona-erdi_68477.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!