Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

'Yatırım Gerekiyor'

Demir Çelikte Kısmi İyileşme

Türkiye bu yılın ilk yarısında ham çelik üretimini yüzde 2.5 artırarak, dünya sıralamasında 15'inci sırada bulunan yerini korudu. Demir Çelik Ü

Radikalb>Türkiye bu yılın ilk yarısında ham çelik üretimini yüzde 2.5 artırarak, dünya sıralamasında 15'inci sırada bulunan yerini korudu. Demir Çelik Üreticileri Derneği verilerine göre, geçen yılın ilk yarısında 7 milyon 481 bin ton olan Türkiye'nin üretimi, bu yılın aynı döneminde 7 milyon 666 bin tona yükseldi.
Aynı dönemde, 64 ülkenin ham çelik üretimi 2001 yılının aynı dönemine göre yüzde 3.9 oranında artarak 430 milyon 335 bin tonu buldu. Türkiye'deki üretim artışının dünya ortalamasının altında gerçekleşmesi ise Türkiye'nin sıralamadaki yerini değiştirmedi ve Türkiye yüzde 1.78'lik pay ile 15'inci sıradaki yerini korudu.


Bir önceki aya göre üretim azaldı
Geçen yılın ilk yarısına göre ocak-haziran dönemindeki ham çelik üretimi artışına karşılık, haziran ayında bir önceki aya göre üretim yüzde 3.7 oranında azaldı. Nitekim, mayıs ayında 1 milyon 465 bin ton düzeyinde olan üretim 1 milyon 411 bin tona geriledi.
Öte yandan, Demir Çelik Üreticileri Derneği verileri bu yıl ilk altı ayda Türkiye'nin ham çelik ihracatının yüzde 10.33 oranında gerilediğini gösteriyor. Bu gerileme, son aylarda üretimin iç piyasaya yönelmeye başladığı ve yurtiçi çelik talebinin bir canlanma eğilimi içinde bulunduğu yönünde yorumlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/demir-celikte-kismi-iyilesme_1444.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!