Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Demir-Çelikte Rekabet Soruşturması 703.3 Milyon Dolarlık Açık Yarattı

ABD'de açılan demir-çelik rekabet soruşturmasına Türkiye'nin dahil edilmesi, bu ülkeye olan ihracatı vurdu. ABD'li şirketlerin şikâyetleri üzerine ABD, soruşturmaya Türkiye'yi dahil edince geçen yılın ilk çeyreğinde 141.7 milyon dolar fazla veren Türkiye-ABD dış ticaret dengesi, bu yıl aynı dönemde 703.3 milyon dolar açık verdi.

Referans Gazetesi
Demir-Çelikte Rekabet Soruşturması 703.3 Milyon Dolarlık Açık Yarattı

BD'de açılan demir-çelik rekabet soruşturmasına Türkiye'nin dahil edilmesi, bu ülkeye olan ihracatı vurdu. ABD'li şirketlerin şikâyetleri üzerine ABD, soruşturmaya Türkiye'yi dahil edince geçen yılın ilk çeyreğinde 141.7 milyon dolar fazla veren Türkiye-ABD dış ticaret dengesi, bu yıl aynı dönemde 703.3 milyon dolar açık verdi.

Edinilen bilgiye göre süreç şöyle gelişti: ABD'nin Türkiye'den ithal edilen inşaat demirlerine yönelik olarak yürüttüğü gözden geçirme soruşturması çerçevesinde Türkiye'deki rekabet koşulları ile ABD'deki damping soruşturması arasında bağ kurulması için ABD firmaları baskı yaptı. ABD şirketleri, Türkiye'nin üretimde serbest piyasa koşullarına uymadığını öne sürdüler.

Türkiye'nin karşı girişimleri sonuç vermeyince, Türkiye soruşturma kapsamına alındı. Damping soruşturması çerçevesinde ilave önlemler alınması kararı da çıktı. Karar ile birlikte dış ticaret dengesi birden tersine döndü. 2006'nın ilk çeyreğinde 1 milyar 415 milyon dolar ihracat yapılan ABD'ye bu yıl aynı dönemde 952 milyon dolarlık ihracat yapılabildi. Geçen yıl ilk çeyrekte 1 milyar 274 milyon dolar olan ithalat da bu yıl aynı dönemde 1 milyar 656 milyon dolara çıktı. Böylece geçen yıl ilk çeyrekte 141 milyon dolar fazla veren Türkiye-ABD dış ticaret dengesi, yüzde 596 gerileme ile bu yıl aynı dönemde 703 milyon dolar açık verdi.

Dış ticaret açığında, tekstil ve hazırgiyimde uygulanan kotalarla Çin rekabetinin de etkili olduğu belirtildi.

2006 yılı itibariyle ABD, Türkiye'nin hem ihracat hem de ithalatında beşinci sırada yer alıyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi yaklaşık 11 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Bu tutarın 4.9 milyar dolarını söz konusu ülkeye yapılan ihracat, 5.9 milyar dolarını ise bu ülkeden yapılan ithalat oluşturuyor. 2006 yılında Türkiye'nin ihracatının yüzde 5.9'u, ithalatının ise yüzde 4.3'ü ABD ile gerçekleştirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/demir-celikte-rekabet-sorusturmasi-703-3-milyon-dolarlik-acik-yaratti_53914.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!