Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Demir Fiyatlarındaki Artış Tartışılmaya Devam Ediyor

Demir fiyatlarındaki artışla başlayan tartışma sürüyor. Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer, demir fiyatlarındaki artışın dönemsel olduğu, fiyatların bir süre sonra normale döneceği yorumunu yaparken; Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, fiyat artışının konutun toplam maliyetini yüzde

yapi.com.tr / AA
Demir Fiyatlarındaki Artış Tartışılmaya Devam Ediyor

Demir fiyatlarındaki artışla başlayan tartışma sürüyor. Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer, demir fiyatlarındaki artışın dönemsel olduğu, fiyatların bir süre sonra normale döneceği yorumunu yaparken; Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, fiyat artışının konutun toplam maliyetini yüzde 10'dan fazla artıracağı, bunun da konut fiyatlarına zam olarak yansıyacağı açıklamasını yaptı.

Necdet Özer: Artışlar dönemsel

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer, inşaat sektöründe demir fiyatlarındaki artışın dönemsel olduğunu, fiyatların bir süre sonra normale döneceğini söyledi. İnşaat malzemelerindeki fiyat artışında Türk inşaat firmalarının, başta Çin ve Rusya olmak üzere birçok ülkede iş yapması nedeniyle talebin artmasının da etkisi olduğunu ifade eden Özer, şunları söyledi:
    
''Türk inşaat malzemelerindeki fiyat artışı Çin ve Rusya'dan gelen aşırı talepten kaynaklanıyor. Demir üretimi yapan bazı yerler bakıma girdiği için de bu tür sıkıntılar yaşanıyor. Bunun uzun vadeli bir yükseliş olduğunu düşünmüyorum. Bunlar dönemsel yükselişler, fiyatlar bir süre sonra normale dönecektir.''

Ender Yorgancılar: İnşaat sektörü, demir fiyatlarındaki 'inanılmaz yükselişin' sancısını yaşıyor

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, inşaat sektörünün en önemli girdilerden demirde fiyat artışının, konutun toplam maliyetini yüzde 10'dan fazla artıracağını, bunun da konut fiyatlarına zam olarak yansıyacağını bildirdi. Yorgancılar, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden inşaatın, demir fiyatlarındaki ''inanılmaz yükselişin'' sancısını yaşadığını, geçen yılın temmuz ayında tonu bin lira civarında olan inşaat demirinin, bu yılın aynı döneminde bin 490 liradan satışa sunulduğunu kaydetti.
    
Demirin, inşaat sektörünün en önemli girdilerinden ve maliyet kalemlerinden birini oluşturduğunu belirten Yorgancılar, ''Demir fiyatlarındaki artış, Türkiye ekonomisinin büyümesinde, diğer sektörleri de harekete geçirerek işsizliğin azaltılmasında büyük payı olan inşaat sektöründe gelecek açısından ümitsizliğe neden oluyor'' görüşünü belirtti.
    
Yorgancılar, geçen yıl Temmuz ayından bu yana geçen dönemde enflasyonun yüzde 6, işçilik maliyetlerinin yüzde 10, petrol fiyatlarının ise yaklaşık yüzde 20 artış gösterdiğini, demir fiyatlarında yüzde 45'e yaklaşan artışları anlamakta zorlandıklarını ifade etti. Demirdeki fiyat artışlarına gerekçe olarak döviz kurlarındaki yükselişin gösterildiğini belirten Yorgancılar, şunları belirtti:

''Söz konusu dönemde dolardaki artış yüzde 7'dir. Demir fiyatları iç piyasada hurda maliyeti, kurlar ve enerji fiyatlarından bağımsız şekilde spekülatif olarak daha fazla artış gösteriyor. Asıl sıkıntı da bu noktada yaşanıyor. Kurlardaki artışın yanı sıra, üretim tesislerinin bakıma girdiği, komşu ülkelere ihracatın devam ettiği gibi söylemlerle fiyatların mesnetsiz olarak yükselmesi, inşaat ve müteahhitlik sektöründe yatırımları bulunanları karamsarlığa itiyor. İnşaat demiri üretiminde rekabetin ortadan kalktığı, serbest piyasa koşullarının dikkate alınmadığı izlenimi yaratıyor. İnşaat sektörünün önünün açılabilmesi için demir fiyatlarının serbest piyasa koşulları içinde makul oranlara düşürülmesi gerekiyor.''
    
''200'den fazla sanayi dalını etkiliyor''
    
Ender Yorgancılar, konut projelerinde kullanılan demirin, inşaat maliyetleri içinde yaklaşık yüzde 20'lik bir orana karşılık geldiğini, konut dışındaki inşaatlarda bu maliyetin daha da yüksek olduğunu belirterek, ''Sadece demir fiyatlarında yüzde 45'e varan artış, konutun toplam maliyetini de yüzde 10'dan fazla artıracak. Bu da konut fiyatlarına zam olarak yansıyacak. İnşaat sektörü lokomotif sektördür ve lokomotifin ilerlemesi için demir fiyatlarındaki artış mercek altına alınmalıdır'' ifadesine yer verdi. Demir fiyatlarının sadece inşaat sektörünü değil, etki alanındaki 200'den fazla sanayi dalını da olumsuz yönde etkilediğine, üretimin gerilemesine neden olduğuna işaret eden Yorgancılar, üretim yapmanın önemini vurguladı.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/demir-fiyatlarindaki-artis-tartisilmaya-devam-ediyor_88401.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!