Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Demir İpek Yolu İçin Temel Atıldı

Çin'i İngiltere'ye bağlayacak olan ve 'Demir İpek Yolu' olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars hattının temeli, Kars'ta atıldı. 2011'de tamamlanması planlanan hatta yılda 1 milyon yolcu, 6.5 milyon ton yük taşınacak.

Hürriyet Gazetesi
Demir İpek Yolu İçin Temel Atıldı

Çin’i İngiltere’ye bağlayacak olan ve 'Demir İpek Yolu' olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars hattının temeli, Kars’ta atıldı. 2011’de tamamlanması planlanan hatta yılda 1 milyon yolcu, 6.5 milyon ton yük taşınacak.

Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayacak 'Demir İpek Yolu' projesinin ilk adımlarından Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu hattının temeli Kars’ta atıldı. Kars Garı’nda düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, BTK’nın sadece Kafkaslar’daki üç ülkeyi birbirine değil, Çin’i Londra’ya bağlayacağını belirtti. Yılda 1 milyon yolcu, 6.5 milyon ton yük taşınacak BTK hakkında Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili, "Asrın projesi", Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ise, "Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’ın kardeşlik ve dostluğunun göstergesi" dedi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, proje sayesinde Asya’daki Çin’in Avrupa’nın batısındaki Londra’ya bağlanacağını vurgularken, projenin tüm ülkelere açık olduğunu ifade etti.

Toplam maliyeti 450 milyon $

* BTK, doğuda Hazar üzerinden Çin ile Kazakistan’ın Aktau Limanı arasında demir yolu hattıyla, batıda ise Boğaz geçişli Marmaray tüp geçidi üzerinden Avrupa demir yolu ağıyla birlikte, Asya ile Avrupa arasında önemli bir bağlantı olacak.
* Proje 2011’de tamamlanacak.
* Demir yolunun toplam maliyeti 450 milyon dolar.
* Hattın tamamı yaklaşık 180 km. 76 km’si Türkiye’den, 29 km’si Gürcistan’dan, 80 km’si ise Azerbaycan’dan geçecek.

Harita üzerine ray yerleştirdiler

BTK’nin temel atma töreni sırasında sahneye konulan ve üç ülkeyi gösteren dev haritaya, üzerlerinde ülke bayrakları bulunan sembolik raylar devlet başkanları İlham Aliyev, Mihail Saakaşvili ve Abdullah Gül tarafından yerleştirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/demir-ipek-yolu-icin-temel-atildi_62818.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!