Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Demir’de Büyük Çelişki

Sürekli artan demir fiyatları, iç piyasada inşaatçıları ürkütmeye başladı. Ancak demir çelik ihracatında Temmuz ayında rekor kıran Egeli ihracatçılar, gidişattan memnun.

Milliyet Ege
‘Demir’de Büyük Çelişki

Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden inşaat sektörünün ana girdisi olan demir fiyatlarında yurtiçi ve yurtdışında birbirine zıt gelişmeler yaşanıyor. İnşaat sektörü, demir fiyatlarındaki inanılmaz yükselişlerin sancısını yaşarken, Egeli demir çelik ihracatçıları Temmuz ayında rekor kırdı. Artan fiyatlar değer bazında ihracatçıların, geçen yıldan bu yana iki kat ihracat artışı sağlamış şekilde gösterdi.

İnşaatçılar sıkıntıda

2010 yılı Temmuz ayından bu yana yüzde 45’e yaklaşan fiyat artışları inşaat maliyetlerini yükseltirken, inşaatçılar demirdeki spekülatif hareketlere ‘dur’ denilmesini istedi. Demir fiyatlarındaki artışı değerlendiren İzmir Ticaret Odası Başkanvekili Akın Kazançoğlu; demir fiyatlarındaki artış nedeniyle sabit fiyatla iş alan inşaat firmalarının çok zor durumda kalacağına işaret ederek, “Demir fiyatlarının bu kadar artacağını tahmin edemedik. Üretim gücü yüksek olan ülkelerin mallarını pazardan çekmesi nedeniyle fiyatlar bu kadar yükselmiş olabilir” diye konuştu.

Aslan: Sektör zorda

Ege-Koop Başkanı Hüseyin Aslan; Demir fiyatlarının artışı konusunda konuyla ilgili kuralların biran önce toplanmasını istedi. İnşaat sektörünün konutlardan ibaret olmadığını belirten Aslan, “Yol, okul, hastane, köprü gibi işlerin yapımında da demir kullanılıyor, tüm inşaat sektörü zor durumda. Enflasyon yüzde 10 civarındayken bu kadar zam yapılması, anlamsız ve sorumsuz. Ayrıca Ege Bölgesi bir deprem bölgesi, demirin önemi bu bölgede daha büyük. Hükümet en yakın zamanda bir araya gelip, zam konusuna bir kısıtlama getirmeli.” dedi.

Güngör: Fiyatlar artar

Günkon İnşaat Genel Müdürü Mehmet Şefik Güngör de demir fiyatlarındaki artışın gelecek açısından ümitsizliğe neden olduğuna işaret ederek, böyle giderse artışın sektörde tüm dengeleri değiştirebileceğine dikkat çekti.  Güngör, demirdeki fiyat artışının sürdüğü takdirde, konut fiyatlarının hızla artacağı uyarısında bulundu.

Fiyatların yükselmesi ihracatçılara yaradı

Ege ihracatının yüzde 10’undan fazlasını tek başına sırtlayan demir çelik sektörü, Temmuz’daki ihracat artışını yüzde 100’lerin üzerine çıkardı. Ege İhracatçı Birlikleri verilerine göre bu ayda demir çelik ürünleri ihracatı geçtiğimiz yılın Temmuz ayına göre yüzde 90 artarak 55 milyon 310 bin dolardan 104 milyon 921 bin dolara yükseldi. Ege Demir ve Demirdışı Metal İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, kriz döneminde yatırım yapan Türk demir çelik sektörünün çabalarının meyvelerini almaya başladığını vurguladı. Dünya demir çelik sektörü içinde en fazla üretim artışının Türkiye’nin gerçekleştirdiğini belirten Şahin, “Geçen yıl 26 milyon tonluk üretimimiz varken bu yıl sonunda 33 milyon tonu geçeceğimizi, önümüzdeki yıllarda da büyüme trendinin yüzde 10’larda devam edeceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/demirde-buyuk-celiski_88612.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!