Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Demiryolları Devletin Kendi Malı Olmak Üzere, Demiryolu Taşımacılığını Özel Sektöre Açıyoruz''

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''Demiryolları devletin kendi malı olmak üzere, demiryolu taşımacılığını özel sektöre açıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Gelin kendi firmanızı kurun, daha ucuza taşıyın. Alın size imkan'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Demiryolları Devletin Kendi Malı Olmak Üzere, Demiryolu Taşımacılığını Özel Sektöre Açıyoruz''

Foto: Abdurrahman Antakyalı (AA)

Ekonomi Bakanlığı'nda gerçekleştirilen 2. Ticaret Müşavirleri Konferansı'nın ardından Marriott Otel'de bir çalışma yemeği verildi. Yemeğe Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın yanı sıra TOBB/DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, DEİK iş konseyleri başkanları, ticaret müşavirleri ve işadamları katıldı.

Bakan Çağlayan, burada yaptığı konuşmada, başta kendisi olmak üzere tüm Ekonomi Bakanlığı personelinin, Türk yatırımcısı, işadamı için koşturmaya hazır olduğunu söyledi.
Lojistikle ilgili de çok önemli çalışmalar yaptıklarına dikkati çeken Çağlayan, şunları kaydetti:

''2023'e kadar 10 bin kilometre yeni demiryolunun inşasını yapacağız, mevcut demiryollarını elden geçireceğiz ve sadece bunun için 110 milyar dolar para harcanacak. Enerji için 130 milyar dolar yatırım yapacak Türkiye. Bunları yaparken Türkiye, dünyanın en büyük 10 limanından ikisini yapacak ve buraları bir aktarma merkezi haline getireceğiz.

Sizlerin yapacağı ticaretteki lojistik maliyetlerini azaltacağız. Sayın Ulaştırma Bakanımızla mutabakat sağladık. Kendisiyle el sıkıştık, anlaştık. Kendisinden ricada bulundum. 'Firmalarımız, navlun ücretlerinden haklı olarak fazlasıyla şikayetçi. Gelin bu noktada yurt içinde taşımacılığa TCDD olarak özel bir fiyat yapın ve bu fiyatla biz, demiryolu taşımacılığını hiç olmazsa firmalarımızın rekabet gücünü yükseltecek bir sitem içine getirelim. Sayın bakanımızla sözlü mutabakat sağladık. Şimdi müsteşarlarımız bir iki gün içinde bir araya gelecekler ve TCDD, sayın bakanın talimatıyla böyle bir kolaylığı sizlere getirecek. Önemli bir çalışmayı daha gerçekleştiriyoruz. Demiryolları devletin kendi malı olmak üzere, demiryolu taşımacılığını özel sektöre açıyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Gelin kendi firmanızı kurun, daha ucuza taşıyın. Alın size imkan. Teşvik Sistemi'ne de bununla ilgili önemli bir ayrıntı daha koyduk. Demiryolu ve denizyolu yük ve yolcu taşımacılığı yapan yatırımlara da 5. bölge desteği veriyoruz.''

ETİKETLER: kurum ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/demiryollari-devletin-kendi-mali-olmak-uzere-demiryolu-tasimaciligini-ozel-sektore-aciyoruz-_92045.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!