Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

TCDD, 250 Bin Ton Ray İthal...

Demiryolu Yeniden Yatırım Programına Dahil Edildi

Vazgeçilen Balışeyh, Yozgat, Yıldızeli Demiryolu Projesi, hükümet tarafından yeniden yatırım programına dahil edildi. Demiryolu projesinin etüt-pro

Zamanb>Vazgeçilen Balışeyh, Yozgat, Yıldızeli Demiryolu Projesi, hükümet tarafından yeniden yatırım programına dahil edildi. Demiryolu projesinin etüt-proje çalışmaları için bütçeye 249 milyar lira ödenek konuldu.

Yatırımından vazgeçilen Balışeyh, Yozgat, Yıldızeli Demiryolu Projesi, hükümet tarafından yeniden yatırım programına dahil edildi. Demiryolu projesinin etüt–proje çalışmaları için bütçeye 249 milyar lira ödenek konuldu.

1960 yılında Türkiye’nin gündemine giren Ankara–Tiflis bağlantılı demiryolu projesinin bir ayağını oluşturan Balışeyh, Yozgat, Yıldızeli Demiryolu Projesi, AK Parti Hükümeti tarafından yeniden yatırım programına alındı. Yıl sonuna kadar etüt projesinin tamamlanması planlanan demiryolu projesi için 2003 yılı yatırım programında 249 milyar lira ödenek tahsis edildi. Projenin hayata geçirilmesi durumunda, Ankara–Sivas arası demiryolu ulaşımı 150 kilometre kısalacak.

Yarım asra yakın bir süredir gündemde olan ve birkaç kez yatırım programına alınmasına karşılık, yatırımından vazgeçilen Ankara–Tiflis bağlantılı demiryolu hattının ilk ayağını oluşturan Balışeyh, Yozgat, Yıldızeli Demiryolu Projesi'nin mazisi, 1960 yılına kadar dayanıyor. O yıllarda gündeme getirilen AnkaraTiflis bağlantılı demiryolu projesi için dış kaynaklardan yeterli kaynak bulunamaması üzerine yatırımın 1968 yılında askıya alındığı belirlendi.

Aynı proje, 1986 yılında yeniden gündeme getirilip, etüt projesinin hazırlanması için ihalesi yapıldı. 1990 yılında tamamlanan çalışmaların sonuç raporunda, “Ankara–Tiflis bağlantılı demiryolu projesinin, Balışeyh, Yozgat, Yıldızeli maliyeti yüksek, getirisi ise çok düşüktür.” denildi.

Hazırlanan bu rapor doğrultusunda yatırımından vazgeçilen proje, daha sonraki yıllarda değişen koşullar göz önünde bulundurularak yeniden yatırım programına alınmasına karşılık, çalışmalara başlanılmadan, geçen yıl yatırım programından çıkartılmıştı.

AK Parti Hükümeti, Ankara–Tiflis bağlantılı demiryolu projesinin ilk ayağını oluşturan Balışeyh, Yozgat, Yıldızeli Demiryolu Projesi'ni yeniden gündeme getirdi. Toplam 249 milyar lira olan etüt, proje çalışmaları için bütçeye, maliyetin tamamı konuldu. Önümüzdeki günlerde projenin ihale edilip, çalışmaların yıl sonuna kadar bitirilmesi öngörüldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/demiryolu-yeniden-yatirim-programina-dahil-edildi_4514.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!