Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TCDD, 250 Bin Ton Ray İthal Edecek / Demiryolları Yenileniyor

147. kuruluş yıldönümünü kutlayan Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, yeni yatırım projelerinin yanı sıra mevcut hatlarının modernizasyon çalışmaları

Dünya Gazetesi/29.09.200347. kuruluş yıldönümünü kutlayan Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, yeni yatırım projelerinin yanı sıra mevcut hatlarının modernizasyon çalışmalarına da hız verdi.
Bu kapsamda yaklaşık 6 yıldan bu yana ray ithalatı yapamayan kurum, Hazine Müsteşarlığı'ndan gerekli kredi olurunu alarak 250 bin ton rayın ithalatı ile ilgili hazırlıklara başladı.

TCDD'nin önümüzdeki yıl muhtelif partiler halinde ithal edeceği raylarla, eskimiş bulunan güzergahlardaki raylar tümüyle yenilenerek modernize edilecek. Önemli güzergahlarda yapılacak ray yenileme ile yük ve yolcu taşıma kapasitesi büyük ölçüde artırılacak.

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü'nün uzun bir süreden bu yana gündeminde bulundurduğu Ankara ve İzmir'de şehir içindeki kısa mesafeli hatlarda kullanmayı öngördüğü dizel yakıtlı tren seti alımına yönelik tedarik programı da uygulamaya alındı. Buna göre, TCDD Genel Müdürlüğü'nün 12 adet 2'li set alımı, Avrupa Yatırım Bankası finansmanıyla gerçekleştirilecek. Buna yönelik ihale hazırlıklarına başlandı.

Deprem kredisi kullanılacak

TCDD'nin dizel yakıtlı tren seti alımı, Avrupa Yatırım Bankası'nın Türkiye'ye Marmara Depremi için açmış olduğu uygun koşullu proje kredisinden 36 milyon Euro'luk kredi diliminden kullanılacak. İhalenin bedeli kredi dilimini aştığı takdirde, ihtiyaç duyulacak finansman bedeli TCDD'nin özkynaklarından karşılanacak. TCDD Genel Müdürlüğü'nün dizel yakıtlı tren seti ihalesine önümüzdeki günlerde yeniden çıkılacak. Uluslararası ihaleye, İspanya'nın yanı sıra Avrupa'nın birçok ülkesinde aynı teknolojiye sahip firmaların katılması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tcdd-250-bin-ton-ray-ithal-edecek-demiryollari-yenileniyor_5939.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!