Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deniz Altına Deprem Gözlem İstasyonu

Marmara Denizi'nde fay hattıyla ilgili ilk çalışmayı gerçekleştiren Fransız Le Suroit gemisi, AB'nin "Avrupa Denizleri Gözlem Ağı İstasyonları Projesi" çerçevesinde Marmara Denizi'nde kurulacak 6 adet deniz altı gözlem istasyonu için yer seçimi yapıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür,

ntvmsnbc
Deniz Altına Deprem Gözlem İstasyonu

Marmara Denizi'nde fay hattıyla ilgili ilk çalışmayı gerçekleştiren Fransız Le Suroit gemisi, AB'nin "Avrupa Denizleri Gözlem Ağı İstasyonları Projesi" çerçevesinde Marmara Denizi'nde kurulacak 6 adet deniz altı gözlem istasyonu için yer seçimi yapıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, üniversite olarak 1999 depreminden bu yana araştırmalar yürüttüklerini belirterek, daha önce de hem Fransız Le Suroit gemisi hem de İtalyan Urania gemisiyle Marmara Denizi'nde çalışmalar yaptıklarını anımsattı.

Görür, AB'nin Avrupa denizlerindeki tehlikelere ilişkin "Avrupa Denizleri Gözlem Ağı İstasyonları (ESONET)" ve "Avrupa Multidisipliner Deniz Altı Gözlem (EMSO)" projeleri oluşturduğunu kaydederek, bu projelere Türkiye'den de İTÜ yürütücülüğünde bir ekiple katıldıklarını anlattı. AB'nin bu projeleri çerçevesinde kuzey buz denizi, kuzey denizi, İrlanda'nın güney batısı, Azor Adaları, Portekiz'in güneyi, Fransa'nın güneyi, Doğu Sicilya, Güney Ege, Marmara ve Karadeniz'e deniz altı gözlem istasyonları kurulacağını ifade eden Görür, Fransız Le Suroit gemisinin de proje çerçevesinde Marmara Denizi'ne kurulacak istasyonlar için yer seçimi yaptığını dile getirdi. Görür, "Gemi, AB Projesi çerçevesinde Marmara Denizi'ne kurulması planlanan 6 deniz altı gözlem istasyonu için yer seçimi yapmak üzere ay sonuna kadar çalışacak. İlk pilot istasyon Körfez'de, 1999 deprem kırığının Marmara Denizi'ne dayandığı yere kurulacak" diye konuştu.

Kurulacak gözlem istasyonlarının deniz altındaki gaz çıkışlarının fiziksel ve kimyasal özelliklerini belirleyeceğini vurgulayan Görür, bunları izlemenin de "depremin ayak sesleri" hakkında bilgi vereceğini söyledi.

"Deniz altı gözlem istasyonları, deniz altındaki doğal tehlikeleri araştırma odaklı olacak ve özellikle tsunami konusunda erken uyarı hizmeti verecek" diyen Görür, Marmara Denizi'ne kurulacak bu istasyonların, Avrupa'daki diğer istasyonlarla entegre olacağını ifade etti.

İTÜ'nün yürütücüsü olduğu bu projeyi "Marmara Deniz Altı Gözlem İstasyonu Projesi (MADGİP)" adıyla Devlet Planlama Teşkilatına (DPT) da sunacaklarını anlatan Görür, DPT'nin de konuyla ilgilendiğini dile getirdi. Görür, "AB, Marmara Denizi'ndeki bu çalışma için 2-2,5 milyon avroluk bir kaynak ayırdı. Projenin yürütücüsü İTÜ. Eğer projeye devlet kurumları dahil olmazsa Marmara Denizi'nde bu istasyonlar kurulamayabilir" dedi.

Fransız Le Suroit gemisinin Marmara Denizi'nde yaklaşık bir ay süresince gerçekleştireceği çalışmalara ilişkin açıklamanın da Aralık ayı içinde yapılacağını belirten Görür, çalışmaya kendisinin yanı sıra Prof. Dr. Celal Şengör, Prof. Dr. Namık Çağatay, Prof. Dr. Remzi Akkök'ün de katıldığını söyledi.

Olası İstanbul depreminin de unutulmaya yüz tuttuğunu kaydeden Prof. Dr. Naci Görür, "Olası İstanbul depremi hem yönetim, hem de millet tarafından gündemden düşürüldü" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deniz-altina-deprem-gozlem-istasyonu_74253.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!