Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Deniz Baykal'ın, Çanakkale Metropol Yapılsın Önerisi İlde Endişe Oluşturdu

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (Çanakkale TSO) Başkanı İlhami Tezcan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 'Çanakkale'ye metropol kurma' önerisiyle ilgili, "Allah'ın verdiği tüm güzellikleri taşıyan Çanakkale'nin çarpık gelişmesinden korkuyoruz. Bunun için hükümetimiz ve yerel yönetimler birlikte bir fikir birliği ve master planı oluşturmalıdır"

Zaman GazetesiÇanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (Çanakkale TSO) Başkanı İlhami Tezcan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 'Çanakkale'ye metropol kurma' önerisiyle ilgili, "Allah'ın verdiği tüm güzellikleri taşıyan Çanakkale'nin çarpık gelişmesinden korkuyoruz. Bunun için hükümetimiz ve yerel yönetimler birlikte bir fikir birliği ve master planı oluşturmalıdır" dedi. Tezcan, Baykal'ın 'İstanbul'da Ulaştırmayı Kördüğümleştirmeye Doğru Tanı ve Doğru Çözüm' konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, İstanbul'un trafik sorununun çözümüne yönelik önerileri dile getirirken kentin yükünü hafifletmek için Çanakkale'nin "Türkiye'nin geleceğinde bir büyük ana yerleşim merkezi olarak düşünülmeye başlanması" önerisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Baykal'ın bu açıklamasının Çanakkale'yi iyi gözle yorumladığını gösterdiğini ifade eden Tezcan, "Çünkü biz tüm liderlerimizin Çanakkale'ye gerçekten sıcak baktığını biliyoruz. Çanakkale Türkiye'de farklı bir yer" dedi. Tezcan, Çanakkale'nin gelişmesine bir itirazları bulunmadığını, ancak kentin master planının yapılması gerektiğini belirterek, "Yani kent merkezi ile ilçelerin neresine, ne yapılması gerektiğinin belirlenmesini istiyoruz. Hayvancılığın, tarımın nasıl ve nerede yapılmasının, sanayi kurulacaksa hangi bölgede kurulmasının belirlenmesi gerekir" diye konuştu. Böyle bir planlama yapılmadan kente yaşanacak olası göçün Çanakkale için kötü olacağına işaret eden Tezcan, şöyle konuştu: "Ama planlama düşünülerek yapılırsa, o zaman kentin gelişmesinden korkmayacağız. Bizim Türkiye'de gördüğümüz kötü örnekler, plansız gelişmenin bir sonucudur. Çanakkale gelişmeye çok açık. Allah'ın verdiği tüm güzellikleri taşıyan bir ilimizin çarpık gelişmesinden korkuyoruz. Bunun için hükümetimiz, yerel yönetimler birlikte bir fikir birliği ve master planı oluşturmalıdır.''

Tezcan, Çanakkale'nin haritalarda master planı olmayan bir il olarak gözüktüğünü, o nedenle planın acilen yapılmasını istediklerini, bu konuda kendilerine düşecek görevi de yapmaya hazır olduklarını dile getirdi. Baykal'ın Çanakkale ile ilgili konuşmasını, kenti severek yaptığını düşündüğüne, ancak kente getirilecek nüfusa iş verilmesinin önemli olduğuna değinen Tezcan, "Dolayısıyla böyle bir şeyi yaparken, bölgenin tarım ve meyvecilik, turizmle ilgili yatırımlardan teşvikten yararlanabilecek bir konuma sokulması lazım" dedi.

Baykal, partisinin İstanbul il başkanlığının 25 Ekim'de düzenlediği sempozyumun açılışında İstanbul'un Türkiye'nin tek yerleşim çekim merkezi olmaktan çıkarılması gerektiğini savunarak, şöyle demişti: "Türkiye olarak yerleşme politikamızı gelecekte yeni kentler, yeni metropoller oluşturma açısından düşünmeye ve tartışmaya başlamalıyız. Bu bağlamda Çanakkale'yi de uzun vadeli geleceğe dönük olarak rant hesabıyla değil, sorumluluk duygusuyla Türkiye'nin geleceğinde bir büyük ana yerleşim merkezi olarak düşünmeye başlayamaz mıyız? Bunun altyapısını, bunun gerektirdiği düzenlemeyi planlamayı şimdiden yaşama geçirme hazırlığı içine giremez miyiz? Bunlara bakmamız lazım. Çanakkale'nin muhteşem bir yerleşim potansiyelinin olduğunu kendimi düşünmekten alıkoyamıyorum. Gelecekte bir büyük toplumsal potansiyel, zenginlik olarak gözüküyor. Bu İstanbul'un geleceğine dönük baskıları kontrol altına alma bakımından da büyük önem taşıyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/deniz-baykalin-canakkale-metropol-yapilsin-onerisi-ilde-endise-olusturdu_64387.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!