Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deniz Dipleri Bozkır

Sualtı Araştırma Derneği üyeleriyle, İspanya Bilimler Akademisi görevlileri, yaklaşık bir yıldır, Ege ve Akdeniz sualtı bitki örtüsüyle, balık çeşit ve sayısı konusunda incelemeler yaptı.

Hürriyet Gazetesi
Deniz Dipleri Bozkır

Sualtı Araştırma Derneği üyeleriyle, İspanya Bilimler Akademisi görevlileri, yaklaşık bir yıldır, Ege ve Akdeniz sualtı bitki örtüsüyle, balık çeşit ve sayısı konusunda incelemeler yaptı.

İncelemelerde diplerdeki bitki örtüsünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu görüldü. SAD Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Kızılkaya sualtı bitki örtüsünün yok oluşunun, binlerce canlı türünü kaybetmek anlamına geldiğini belirterek şunları söyledi:

İki neden var

"Bitki örtüsünün yok olmasının iki nedeni var. Birincisi Kızıldeniz göçmeni olan ve sualtı bitki örtüsüyle beslenen sokar balıklarının çoğalması. İkincisi yine bu bitki örtüsüyle beslenen deniz kestanelerinin kıyıları kaplamış olması. Bu canlılarla beslenen sinarit ve orfoz balıklarının bilinçsiz avlanma nedeniyle sayılarının azalması, sorunu daha da büyütüyor. Biz sorunu gidermek için çalışmalar yapıyoruz. Örneğin; Gökova Körfezi’nde balık avına kapalı bir alan yaratmak istiyoruz. Yaratılacak bu alanda yerel balık türleri çoğalacak. Sokar balıkları ve kestanelerle beslenen balıklar geri gelecek. Bu sayede de ekosistem tekrar düzelecek."

Yaşam bitebilir

Bir çok balık türünün yiyeceği, yaşam alanı olan yosunların karalarda yaşayan bitkilerle eş değerli olduğunu belirten Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü görevlisi ve SAD üyesi Derya Yıldırım da "Sualtında, (Kafesleme) yaparak, sokar balıklarıyla deniz kestanelerinin girmesini önlediğimiz bazı bölgelerde, bitki örtüsünün yeniden oluştuğunu gözlemledik. Sistemli bir şekilde yapılacak kafesleme yararlı olabilir. Önlem alınmazsa denizlerdeki sualtı yaşamı biter" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deniz-dipleri-bozkir_72010.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!