Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Deniz Suyu Son Çare’

Küresel ısınma ve bilinçsiz tüketim nedeniyle su ihtiyacı günden günü artarken kent merkezlerine kilometrelerce öteden su getirilerek konuya çözüm bulmaya çalışılıyor. Deniz suyunu arıtıp içme suyu elde etmek de bu çözümlerden bir tanesi. Ancak uzmanlar deniz suyu arıtmanın son çare olması gerektiğini belirtiyorlar.

Cumhuriyet GazetesiKüresel ısınma ve bilinçsiz tüketim nedeniyle su ihtiyacı günden günü artarken kent merkezlerine kilometrelerce öteden su getirilerek konuya çözüm bulmaya çalışılıyor. Deniz suyunu arıtıp içme suyu elde etmek de bu çözümlerden bir tanesi. Ancak uzmanlar deniz suyu arıtmanın son çare olması gerektiğini belirtiyorlar.

Eski Devlet Su İşleri Uzmanı Dursun Yıldız, denizden su arıtma yönteminin Türkiye’de son sıralarda yer alması gerektiğini ifade ederek, “Denizden arıttığınız su ile tarım yapamazsınız. Yaparsanız o zaman yeniden arıttığınız suyu kullanmış olursunuz” dedi. Yıldız, “Türkiye eğer suyu iyi planlar ve kullanırsa gelecek yıllarda da bir sıkıntı yaşamayacağını düşünüyorum. Su yasası uygulanabilecek duruma getirilmeli ve güvenilir kurumlar tarafından denetimi yapılmalıdır. İstanbul’a 165 km. mesafeden su geliyor. Ankara’ya 125 km’den su geliyor. Suyun maliyeti çok büyük; hem bunu verimli planlayıp getirmek hem de verimli kullanmak gerekli” dedi.

Gazetemizin sorularını yanıtlayan Yıldız, Türkiye’nin denıiz suyu arıtmaya ihtiyaç duymadığını belirterek “Denizden elde edilen su doğal su değil, yapay sudur. İçerisinde doğal su kaynaklarında olan minareller yoktur. Ayrıca denizden üretilen su sonucunda çok büyük oranda tuz ekolojik dengeyi bozacak. Yani teknolojiyi geliştirdikçe atıklarıyla uğraşmak zorunda kalıyoruz” diyen Yıldız, şöyle devam etti:

“Türkiye, su kaynaklarının yüzde 65’ini geliştirmek zorunda. Çünkü şu an için Türkiye su kaynaklarının sadece yüzde 35’ini kullanabiliyor. Su konusunda planlamadan çok ufak bile sapsanız size çıkaracağı fatura çok büyük olacaktır.”

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/deniz-suyu-son-care_62296.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!