Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deniz Tabanı İzlenecek

Avrupa Deniz Tabanı Gözlem İstasyonu Ağı (Esonet) proje grubu 14 Ocak'ta Paris'te yaptığı yönetim kurulu toplantısında Marmara Denizi'ne deneme amaçlı denizaltı gözlem istasyonu kurulması için İTÜ ve proje ortaklarına 500 bin Avro ödenek ayırma kararı aldı.

Cumhuriyet Gazetesib>Avrupa Deniz Tabanı Gözlem İstasyonu Ağı (Esonet) proje grubu 14 Ocak'ta Paris'te yaptığı yönetim kurulu toplantısında Marmara Denizi'ne deneme amaçlı denizaltı gözlem istasyonu kurulması için İTÜ ve proje ortaklarına 500 bin Avro ödenek ayırma kararı aldı.

AB, Güneydoğu Asya'daki büyük deprem ve ardından yaşanan tsunami felaketinden sonra özellikle Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin afetlere hazırlıksız yakalanmaması için deniz tabanına gözlem istasyonları ağı kurulması amacıyla harekete geçti. AB 6. Çerçeve Programında oluşturulan Esonet projesine Prof. Dr. Naci Görür ve Prof. Dr. Namık Çağatay' ın ekibinin çabaları sonucu dahil oldu. Bu ekip, 2007 yılının haziran ayında Marmara Denizi'nde insanlı denizaltı Nautile ile yaptığı incelemeler sonucunda fay hattı boyunca beklenen olası büyük depremin ipuçlarını verecek gaz ve su çıkışları tespit etmişti.

İBB projeyi rafa kaldırdı

Sonuçları İstanbul Valililiği ve Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile paylaşan Görür, Marmara'ya deneme amaçlı bile olsa bir gözlem istasyonunun kurulmasını talep etmişti. Böyle bir istasyon kurulması için Büyükşehir'in yanı sıra Esonet'e de başvuru yapılmıştı. İtalya Deniz Araştırmaları Merkezi, Marmara Denizi'ne bazı malzemelerin bedelinin ödenmesi karşılığında ücretsiz bir deneme gözlem istasyonu kuracağını açıklamıştı. Görür ve ekibi, İBB yetkililerinden 350 bin YTL yardım sözü almıştı. Ancak yetkililer daha sonra bu karardan vazgeçip projeyi rafa kaldırdı. Görür ve ekibi de İBB'nin sonradan vazgeçtiği projesini şimdi Esonet'in desteği ile hayata geçirecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deniz-tabani-izlenecek_58976.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!