Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Denizli Enerji Merkezi Olma Yolunda

Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Denizli'nin kendi elektriğini üreten, ürettiği elektriği başka illere gönderen büyük bir merkez haline geldiğini söyledi. RWE ve TURCAS Güney Elektrik Üretim A.Ş tarafından Denizli'nin Kaklık beldesinde kurulacak Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali'nin yapım çalışmalarının hızlandırıldığını belirten Erkmen,

yapi.com.tr / AA
Denizli Enerji Merkezi Olma Yolunda

Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Denizli'nin kendi elektriğini üreten, ürettiği elektriği başka illere gönderen büyük bir merkez haline geldiğini söyledi. RWE ve TURCAS Güney Elektrik Üretim A.Ş tarafından Denizli'nin Kaklık beldesinde kurulacak Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali'nin yapım çalışmalarının hızlandırıldığını belirten Erkmen, toplam 500 milyon avro yatırımla yapımına başlanan 775 megavat gücündeki santralin, bölgenin enerji ihtiyacını karşılayarak, 3.5 milyon meskene elektrik sağlayacağını kaydetti.

2012 yılının sonunda işletmeye alınması planlanan santralin, Türkiye'deki toplam elektrik üretimine yüzde 2'lik katkı sağlayacağı bilgisini veren Erkmen, şöyle konuştu:

''5-6 yıllık süreçte Denizli çok büyük bir ivme kazandı. Ürettiklerini civar illere gönderen bir merkez haline geldi. Yapımına başlanan elektrik santralinin bu bölgedeki enerji ihtiyacını karşılamasından, bu enerjiyi bir hat olarak nereye taşıyacağımız konusunda planlamalar yapmak gerekiyor. Yapımına başlanan santral bölgeye uzun vadeli ve sürdürülebilir olumlu etkiler sağlayacaktır. Şu anda inşaatın yapım aşamasında 160 kişiye istihdam sağlanıyor. Çalışmalarının yoğunlaştığı dönemlerde ise bu sayı 400-600 arasında olacaktır. Bunun yanı sıra, proje kapsamında pek çok yerel tedarikçi ile çalışılıyor. Santral ulusal şebekenin bir parçası olduktan sonra sahada yaklaşık 40-60 kişi görev alacak.''

Yeni kurulacak olan elektrik santrali, Kızıldere'deki jeotermal santral, hidroelektrik anlamında yapılan ihaleler, barajların tamamlanarak devreye alınmasının Denizli'nin bir enerji merkezi haline geliyor olduğunun göstergesi olduğunu dile getiren Erkmen, ''Sanayi kenti Denizli artık kendi elektriğini üreten, ürettiği elektriği başka illere gönderen büyük bir merkez haline gelmiştir. Denizli'de yapılan çalışmalarla ihracat kalemlerimizi artırarak ülke ekonomisine daha çok katkı sağlıyoruz'' diye konuştu.

Denizli'nin ev tekstilinde olduğu kadar kablo, mermer, yaş sebze ve meyve ihracatında büyük mesafeler aldığını bildiren Erkmen, Denizli'nin hemen hemen bütün kalemlerde ürün ihraç ettiğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/denizli-enerji-merkezi-olma-yolunda_86837.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!